Zapleti pri gradnji HE Vranduk v BIH spominjajo na Slovenijo

Bosna in Hercegovina, ena najrevnejših držav v Evropi, s Slovenijo, zgledno članico Evropske unije, razen več epizod skupne zgodovine danes nima veliko skupnega. Vsaj na videz, a videz lahko tudi vara. Pogled na to, kako se v BiH zapletajo z gradnjo hidroelektrarne Vranduk, namreč ponuja več kot dovolj izhodišč za primerjave s slovensko (ne)učinkovitostjo pri izvajanju državnih infrastrukturnih projektov.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Ko beremo sago o gradnji največjega zelenega energetskega projekta v BiH, bi se ta lahko dogajala tudi v Sloveniji. Neskončno odločanje, neskončno zaletavanje v birokratske mline, zapleti pri javnih razpisih ... Zgodba o hidroelektrarni Vranduk na reki Bosni pri Zenici, ki se vleče že od 80. let prejšnjega stoletja, vsaj nekoliko spominja na drugi tir pri nas.

Kot so nedavno poročali nekateri bosansko-hercegovski mediji, je zdaj odločeno, da bo projekt namesto konzorcija Strabag-Končar vodil le hrvaški tekmec slovenskega Litostroja Power. Državni energetik Elektroprivreda BiH se je z avstrijskim Strabagom sprl okoli cene za dodatna dela in vodenje največje energetske naložbe v sodobni zgodovini te države je padlo na pleča Končarja.

Projekt je po razpisni dokumentaciji vreden 73 milijonov evrov. Projektirana inštalirana moč je 19,63 megavata, hidroelektrarna pa bi po načrtih morala proizvesti 102 gigavata električne energije na leto.

Denar iz tujine

Kar zadeva financiranje projekta, bo Elektroprivreda BiH prispevala 11 milijonov evrov, preostalih več kot 62 milijonov evrov pa bosta pokrili Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) in Evropska investicijska banka (EIB). Ker gre za mednarodno financirani projekt, je največja naložba v bosansko-hercegovski energetiki zanimiva tudi za javnost zunaj ene od najrevnejših držav v Evropi.

Več na Delo.si

Več iz rubrike