Zakona o drugem tiru vlada še ne more izvajati

Ustavno sodišče je ugotovilo, da je zakon o referendumu in ljudski iniciativi v neskladju z ustavo, ker referendumski spor pred vrhovnim sodiščem ni urejen jasno in pomensko določljivo. Vrhovno sodišče mora namreč imeti po presoji ustavnega sodišča izrecno pooblastilo, da referendum razveljavi, če so se v postopku zgodile nepravilnosti, ki bi lahko vplivale na referendumski izid.
Ustavno sodišče ni niti ugotavljalo niti presojalo, ali je v konkretnem referendumskem postopku o zakonu o drugem tiru vlada ravnala v skladu z zakonskimi zahtevami. Tudi o tem bo odločalo vrhovno sodišče, kot mu narekujejo ustavna izhodišča iz tokratne odločbe. To v konkretnem primeru pomeni, da zakon o drugem tiru ne velja, dokler se v pritožbenem postopku o tem ne izreče vrhovno sodišče.
Obveza vlade
Ustavno sodišče je tudi ugotovilo, da sta v neskladju z ustavo dva odstavka zakona o volilni in referendumski kampanji, ker vladi omogočata, da enako kot drugi organizatorji vodi in financira referendumsko kampanjo. Vlada namreč ne more biti enaka drugim organizatorjem kampanje, saj jo zaradi njenega ustavnega položaja zavezuje dolžnost, da volivce o tem, o čemer se glasuje na referendumu, informira stvarno, celovito in transparentno.
O zakonskih rešitvah nova oblast
Ustavno sodišče je državnemu zboru naložilo, da mora ugotovljene protiustavnosti odpraviti v enem letu. Dokler parlament tega ne stori, je ustavno sodišče vrhovnemu sodišču dalo napotke, kako naj ravna v primerih, ko se nekdo nanj obrne s pritožbo zaradi nepravilnosti v referendumskem postopku oziroma ugotavljanju izidov glasovanja, pri čemer lahko vrhovna sodna instanca tudi sama razveljavi glasovanje in sama ugotovi njegov izid.
Ustavno sodišče je odločitev sprejelo soglasno, pritrdilni ločeni mnenji sta dala Jadranka Sovdat in Klemen Jaklič.
Cerar: Vlada bo spoštovala odločitev vrhovnega sodišča
Premier razume odločitev ustavnega sodišča glede referendumske zakonodaje, se mu pa zdi nenavadno, da zakonodaja, ki je veljala tako rekoč od osamosvojitve dalje, prav v primeru referendumskih postopkov o zakonu o drugem tiru ni prestala ustavne presoje.
Vlada bo po premierovih besedah spoštovala odločitev vrhovnega sodišča glede referendumskega postopka v primeru zakona o drugem tiru, želi pa si čimprejšnjega začetka gradnje projekta, ki je trenutno v mirovanju. »Drugi tir ne sme biti pokopan, če bo, bo pokopana Slovenija, na transportnem zemljevidu nas ne bo,« je še zatrdil Cerar.
Več iz rubrike
Airbus v najdražjem segmentu letal nima konkurence
Airbus ima tudi segment obrambe, a ta dosega le dobrih deset odstotkov celotnega dobička iz poslovanja – Ta segment bo rasel.
Nevarnost stagflacije
Če pomislimo, je bilo na začetku leta pravzaprav težko najti junaka na Wall Streetu, ki bi se raje oklepal obveznic kot delnic.