Zakaj je Donald Trump odstavil Jamesa Comeya

Težko pričakovano pričanje odpuščenega direktorja FBI Jamesa Comeyja ni prineslo eksplozivnih razkritij. Podporniki Donalda Trumpa niso dobili prepričljivega razloga, da bi zapustili predsednika, njegovi nasprotniki so še bolj prepričani, da ne sodi v Belo hišo. Toda triurno zaslišanje je še bolj omajalo načeto podobo predsednika.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Comey je Trumpa in člane njegove vlade že v uvodnih minutah obtožil laganja, ko so trdili, da je zvezna policija slabo vodena in da njeni uslužbenci ne zaupajo vodstvu. Bela hiša je sicer odvrnila, da Trump ni lažnivec, že pred tem je zanikala, da bi predsednik šefu zvezne policije ukazal, naj ustavi preiskavo proti Michaleu Flynnu, nekdanjemu svetovalcu predsednika za nacionalno varnost, zaradi njegovih stikov z ruskimi uradniki.

Comey je zatrdil, da je Trumpove besede razumel kot poseganje predsednika v neodvisno preiskavo, ter znova poudaril, da je ruska vlada sprožila tehnološko in obveščevalno dodelan napad na ameriške volitve. Hkrati je posredno izzval Trumpa, naj objavi morebitne posnetke njunega pogovora.

Predsednik je ves čas zahteval od njega, naj javno pove, da on ni del te tako imenovane ruske preiskave, a tega ni hotel storiti, saj bi se kasneje morda pokazalo, da bi bilo treba razširiti preiskavo tudi nanj. Hkrati je poudaril, da »verjamem predsednikovim besedam in vem, da sem bil odpuščen zaradi načina vodenja preiskave, saj naj bi jo občutil kot pritisk nanj in to ga je jezilo«.

Republikanci so se včeraj trudili pokazati, da je vse to morda bila je neprimerna, a predvsem neškodljiva prošnja, naj bodo popustljivi do Flynna. Paul Ryan, republikanski vodja spodnjega doma, je dejal, da je Trump »nov pri vladanju in se še uči celotnega procesa« ter ni povsem razumel neodvisnosti FBI od Bele hiše. »Če bi bili surovost, grobost in obnašanje kot slon med porcelanom zločini, bi Trumpa obsodili na smrt. A ga niso,« je dejal republikanski senator Lindsey Graham. Toda Comey je dejal, da je med enim od pogovorov Trump vse razen njega poslal iz Ovalne pisarne, nato pa naj bi mu s tonom, ki ga je razumel kot ukaz, izrazil »upanje«, da bo popustljiv do Flynna.

Več na Delo.si

Več iz rubrike