Zadolževanje nam odnaša razvoj

Za obresti na leto plačamo kot za drugi tir. Z obrestmi za letošnji primanjkljaj bi lahko zgradili eno hidroelektrarno vsako leto.
Fotografija: https://www.delo.si
Odpri galerijo
https://www.delo.si

V nadaljevanju preberite:

Danes bo vladna stran sindikatom predstavila izhodišča za reformo plačnega sistema javnega sektorja. A to je le del sprememb javnega sistema, ki jih napoveduje vlada in so vse usmerjene v močno večanje javne porabe.

Obresti, ki jih na leto Slovenija plača za javni dolg, pa so primerljive z vrednostjo največjega investicijskega projekta, ki se ga Slovenija loti enkrat ali dvakrat na desetletje. Obresti nam tak znesek odnesejo vsako leto. Le malokdo si predstavlja, kaj pomeni 41 milijard evrov javnega dolga. Tudi 3,3 milijarde evrov letošnjega proračunskega primanjkljaja je težko predstavljiva številka. Kaj pa, če povemo, da se bo javni dolg na prebivalca letos povečal za približno eno povprečno neto plačo in dosegel 21.000 evrov? Zaradi nizkih obrestnih mer se je njegovo naraščajoče breme v preteklih letih zapostavljalo. Letos se to spreminja.

Preberite več...

.

Več iz te teme:

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.