Za akvakulturo na voljo več kot 5,5 milijona evrov spodbud

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je danes objavilo dva javna razpisa s področja pomorstva in ribištva. Za produktivne naložbe v okoljsko akvakulturo je na voljo 2,27 milijona evrov, za predelavo ribiških proizvodov in proizvodov iz akvakulture pa 3,34 milijona evrov, so sporočili z ministrstva.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je ob tem pojasnil, da je bilo v minulem operativnem programu ribiškega sklada za podobne ukrepe predelave in trženja namenjeno skoraj šest milijonov evrov evropskih in državnih sredstev, s čimer so se proizvodne zmogljivosti povečale za skoraj 1000 ton na leto.

"V novem programskem obdobju 2014-2020 pa bo imel celotni ribiški sektor na voljo kar 32 milijonov evrov javnih sredstev, s čimer bomo še povečali proizvodne zmogljivosti, imeli okoljsko sprejemljivejšo proizvodnjo oz. manjše vplive na okolje, manjšo porabo vodnih virov, kemikalij, antibiotikov, nove izboljšane proizvode, boljše varnostne, higienske, zdravstvene in delovne pogoje ter predelavo iz ekološke akvakulture," je poudaril.

Pri razpisu produktivnih naložb v okoljsko akvakulturo so nepovratna sredstva namenjena za naložbe v okoljsko vzrejo vodnih organizmov, naložbe v nove obrate akvakulture ter naložbe v povečanje in posodabljanje obstoječih obratov akvakulture.

Upravičenci so lahko pravne ali fizične osebe, ki imajo ob oddaji vloge v Sloveniji registrirano dejavnost gojenja vodnih organizmov kot gospodarske družbe, zadruge, samostojni podjetniki posamezniki ali nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetiji in spadajo med mikro, mala ali srednje velika podjetja.

Pri razpisu predelave ribiških proizvodov in proizvodov iz akvakulture so nepovratna sredstva medtem namenjena za naložbe v nove obrate in povečevanje ter posodabljanje obstoječih obratov za predelavo ribiških proizvodov in proizvodov iz akvakulture.

Upravičenci do podpore so lahko pravne ali fizične osebe, ki imajo ob oddaji vloge v Sloveniji registrirano dejavnost predelave in konzerviranja rib rakov in mehkužcev, in ki so gospodarske družbe, zadruge, samostojni podjetniki posamezniki ali nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetiji.

Najnižji znesek podpore pri obeh razpisih je 3500 evrov na posamezno vlogo, najvišji pa 500.000 evrov na posamezno vlogo. Upravičenec lahko v celotnem programskem obdobju 2014-2020 iz naslova tega ukrepa pridobi največ en milijon evrov podpore.

Več iz rubrike