Vzpon ameriškega gospodarstva

Ameriško gospodarstvo je v drugem četrtletju raslo po 4,1-odstotni stopnji, kar je največja rast v skoraj štirih letih in največja med vsemi industrijsko razvitimi državami. Za to sta med drugim zaslužna krepak izvoz in zasebna potrošnja, povečali so se tudi javni izdatki.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Rezultat po poročanju francoske tiskovne agencije AFP kaže na robustno zdravje največjega svetovnega gospodarstva, zdaj ocenjenega na 20.000 milijard dolarjev. K temu je prispevala tudi republikanska davčna reforma, ki je mnogim podjetjem prihranila milijarde.

Državni statistiki so ob tem popravili tudi oceno rasti za prvo četrtletje, in sicer z dveh na 2,2 odstotka.

Kljub temu da je ocena za drugo četrtletje visoka, je še vedno pod pričakovanji nekaterih bolj optimističnih predstavnikov Bele hiše. Tudi predsednik Donald Trump je govoril o možni petodstotni rasti.

Ameriški potrošniki so v drugem četrtletju kupovali več avtomobilov, okrepili so se tudi nakupi storitev. Država je medtem izvozila več nafte in soje. Slednja je v zadnjem času tarča kitajskih carin, ki so odziv na Trumpove protekcionistične ukrepe.

Skupno se je izvoz okrepil za 13,3 odstotka, kar je največ po zadnjem četrtletju leta 2013. Uvoz se je medtem okrepil za vsega 0,5 odstotka, kar je najmanj v dveh letih in pol.

Predsednik ZDA Donald Trump je dobro novico o rasti nemudoma izkoristil z "novinarsko konferenco", na kateri je hvalil sebe in svojo politiko, na vprašanja pa ni odgovarjal. Govoril je, da njegova predhodnika Barack Obama in George Bush mlajši takšne rasti nista imela, razen morda dejstva, da je bila v tretjem četrtletju 2014 rast 4,9-odstotna.

Rast v drugem četrtletju je počasnejša glede na večino napovedi analitikov, vendar gre šele za prvi izračun in morda bodo številke po dveh naslednjih še boljše. Ministrstvo za trgovino je namreč podatke o rasti v prvem četrtletju popravilo za 0,2 odstotne točke navzgor na 2,2 odstotka.

Ekonomisti menijo, da je bila rast trdna, ne le zaradi davčnih olajšav, ampak zaradi pospešenih investicij in dobav, preden pridejo do izraza maščevalne carine tujine na Trumpove carine. Izvozniki soje in drugih izdelkov ter pridelkov so pohiteli z izvozom, ki bo zaradi carinskih zaostrovanj, ki jih je začel Trump z višjimi carinami na jeklo in aluminij, v prihodnje padel.

Analitiki menijo, da se bo rast do konca leta umirila, vendar bo s tremi odstotki še vedno zelo dobra za tako razvito ekonomijo, kot je ameriška.

"Ti rezultati so zelo, zelo vzdržni," je v nasprotju z mnenji strokovnjakov zatrdil Trump, preden je začel hvaliti davčne olajšave, nizko stopnjo brezposelnosti, rast predelovalne industrije in kritizirati tujino zaradi izkoriščanja Amerike ter demokrate, ki menda želijo ves ta razvoj uničiti.

"Dosegli smo gospodarski preobrat zgodovinskih razsežnosti," se je pohvalil Trump, vendar ekonomisti menijo, da se konec letošnjega leta in leta 2019 obeta poslabšanje, ko se bo izpraznil zagon z davčnimi olajšavami, obresti pa bodo narasle.

Za pospešitev rasti v drugem četrtletju so zaslužni ameriški potrošniki, ki so porabo povečali za štiri odstotke, v prvem pa je ta zrasla le za 0,5 odstotka.

Poslovne investicije so v drugem četrtletju narasle za 7,3 odstotka, vladna poraba se je povečala za 2,1 odstotka, poraba za stanovanja pa je nazadovala za 1,1 odstotka, po padcu v prvem četrtletju za 3,4 odstotka.

"Drugo četrtletje je bilo trdno četrtletje, vendar so rezultate napihnile davčne olajšave in višja vladna poraba," je sporočil glavni ekonomist bonitetne agencije Moody's Mark Zandi, ki za letos napoveduje triodstotno rast, prihodnje leto 2,6-odstotno, v letu 2020 pa okoli 0,9-odstotno.

Več iz te teme:

Več iz rubrike