Volkswagen načrtuje sodelovanje z indijskim Tata Motors

Evropski in indijski avtomobilski proizvajalec Volkswagen in Tata Motors v prihodnosti načrtujeta "strateško partnerstvo" v razvoju avtomobilskih delov in avtomobilov za indijski trg. Tata bo Volkswagnu nudil specifično poznavanje lokalnega trga, Volkswagen pa se želi širiti v Indijo, sta družbi danes navedli v skupnem sporočilu.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Družbi sta po poročanju francoske tiskovne agencije AFP podpisali memorandum o soglasju "za združitev strokovnih znanj dveh avtomobilskih proizvajalcev o skupnem razvoju avtomobilskih delov in morda tudi konceptnih vozil".

Volkswagen želi ustvariti pogoje za ponudbo ustreznih mobilnostnih rešitev za nov, hitro rastoči avtomobilski trg, je dejal glavni izvršni direktor Volkswagna Matthias Müller. Medtem ko je na Kitajskem zelo močna konkurenca zahodnih avtomobilskih podjetij, je v Indiji namreč še veliko prostora za širitev.

Letno število prodanih avtomobilov naj bi se po ocenah analitikov tam z lanskih treh milijonov do leta 2030 zvišalo na šest milijonov. "Še pred letom 2020 bo indijski avtomobilski trg večji kot nemški," je izpostavil Ferdinand Dudenhöffer z nemškega raziskovalnega centra CAR.

Ker pa je kupna moč tam nižja, bodo morala podjetja ubrati drugačen pristop. Indijske kupce bolj zanimajo nizkocenovni avtomobili, ki si jih zlahka privoščijo, medtem ko Kitajci v svojih vozilih želijo dobro povezljivost z mobilnimi napravami in različne sodobne tehnološke pripomočke.

Vodstvo v sodelovanju s Tata Motors bo prevzelo Volkswagnovo hčerinsko podjetje Škoda, ki je v Indiji že prisotno z eno tovarno. Podrobnosti sodelovanja naj bi razkrili v prihodnjih mesecih.

Volkswagen si od izbruha afere z goljufanjem na testih izpušnih plinov prizadeva najti dodatne vire prihodkov. Afera "dieselgate" je izbruhnila septembra 2015, ko so v Volkswagnu priznali, da so v 11 milijonov vozil po vsem svetu vgradili programsko opremo, ki je na testih prikazovala nižje vrednosti izpušnih plinov. Prevaro so razkrile oblasti v ZDA, Volkswagen pa je tam že pristal na plačilo več kot 23 milijard dolarjev kazni in odškodnin.

Več iz rubrike