Vodenje ameriške centralne banke Federal Reserve prevzema Jerome Powell

Vodenje ameriške centralne banke Federal Reserve, ki s svojo denarno politiko ne vpliva le na gospodarska in finančna gibanja v ZDA, ampak po vsem svetu, danes iz rok ekonomistke Janet Yellen uradno prevzema pravnik Jerome Powell. Sprememb v smeri denarne politike kljub menjavi ne gre pričakovati.
Fotografija: AP Pictures
Odpri galerijo
AP Pictures

Powella je novembra lani na položaj imenoval predsednik ZDA Donald Trump, ki je leta 2016 med predsedniško kampanjo ostro kritiziral denarno politiko pod vodstvom Yellenove, vendar iz političnih razlogov, ker mu takrat gospodarsko okrevanje ZDA ni koristilo. Po prevzemu oblasti je ploščo obrnil in ni imel več žal besed, saj mu je nadaljevanje politike počasnega višanja obrestnih mer ustrezalo.

Trump je pred izbiro Powella hvalil Yellenovo in zagotavljal, da nima nič proti njej, vendar pa je želel kot predsednik dati svoj pečat centralni banki in je zato izbral svojega kandidata, ki je bil tedaj že član Odbora za odprti trg Federal Reserve. Powell ni izstopal in je v odločanju o smeri denarne politike vedno glasoval z večino.

64-letni pravnik Powell je že pet let in pol v odboru ameriške centralne banke in bo prvi predsednik centralne banke po 40 letih, ki ni ekonomist. Kljub temu pa sprememb v smeri denarne politike nihče ne pričakuje, saj je tudi Powell napovedal, da bo nadaljeval po poti, ki jo je začrtal Ben Bernanke, nadaljevala pa Yellenova. V senatu ga je konec januarja podprla velika večina senatorjev obeh strank z izjemo štirih republikancev in osmih demokratov ter neodvisnega senatorja Bernarda Sandersa.

Demokrate skrbi, da bo Powell odtegnil podporo zakonu o finančni reformi Dodd-Frank, ki je bil sprejet po zadnji hudi gospodarski in finančni krizi leta 2008, da bi Wall Streetu malce otežili pripravo nove podobne krize. Powell podpira določene spremembe zakona, ki ga želijo republikanci večinoma črtati, vendar le glede odprave strožjih regulacij majhnih bank. Sicer pa velja za osebo, ki se zavzema za konsenz.

Prav tako je dobro preskrbljen, saj je s preteklim delom pri finančnih podjetjih Dillon Read in Carlyle Group zaslužil dovolj denarja, da velja za enega najbogatejših predsednikov Feda v zgodovini. Njegovo premoženje po različnih ocenah dosega med 20 in 55 milijonov dolarjev.

Trump bo v svojem mandatu bistveno spremenil podobo vodstva centralne banke, saj je doslej na položaj podpredsednika za regulacije imenoval Randala Quarelsa, na enega od praznih sedežev v odboru je imenoval konservativnega ekonomista Marvina Goodfrienda, zapolniti pa mora še tri prazna mesta, med njimi podpredsednika Feda, ki je prazen od odhoda Stanleyja Fischerja lani oktobra. Od sedmih članov odbora bo tako le Lael Brainard ostal tisti, ki ga na položaj ni imenoval Trump.

Več iz rubrike