Vlagatelji tehtajo tudi izzive, pred katerimi je Evropa
V nadaljevanju preberite:
Ta teden bo ameriška centralna banka Federal Reserve predvidoma znižala ključno obrestno mero za 25 bazičnih točk. Trgi so po pred kratkim objavljenih podatkih o inflaciji, ki so potrdili skladnost tako skupne kot jedrne inflacije z napovedmi, to potezo že večinoma všteli v cene.
Pričakovana odločitev odpira vrata za nadaljnje sproščanje monetarne politike v ZDA, kar bi lahko spodbudilo gospodarsko rast, a hkrati ostaja tveganje za povečanje inflacijskih pritiskov zaradi pričakovane fiskalne ekspanzije.
Tudi v Evropi so v ospredju obrestne mere. Evropska centralna banka (ECB) je prejšnji teden nižala obrestne mere. Razlog za to odločitev je bolj ugoden obet glede inflacije v območju z evrom, ki naj bi se postopoma zniževala – z napovedanih 2,4 odstotka v letu 2024 na 2,1 odstotka v letu 2025 in na 1,9 odstotka v letu 2026. Tudi jedrna inflacija, brez energije in hrane, se pričakuje pri srednjeročnem cilju dveh odstotkov.
.Več iz rubrike
Rebeka Kropivšek Leskovar je inženirka leta 2024
Že med razvojem tehnologije je pomembno razmišljati, kako bo vplivala na družbo, pravi inženirka strojništva s specializacijo v robotiki.
Petrolov poslovni načrt pod pritiskom regulacije
Petrol letos načrtuje skoraj 180 milijonov evrov čistega dobička.