Vlagatelji od Toshibe zahtevajo 900 milijonov dolarjev odškodnine
Med tožniki je po navedbah podjetja, ki jih povzema francoska tiskovna agencija AFP, tudi japonski državni pokojninski sklad, ki velja za največjega na svetu. Vlagatelji želijo odškodnino, ker so Toshibine delnice pred dvema letoma po razkritju, da so vodilni v podjetju pritiskali na podrejene, naj prikrijejo slabe poslovne rezultate, izgubile okoli 40 odstotkov vrednosti.
Toshiba je letos sicer že večkrat prestavila objavo poslovnih rezultatov za minulo poslovno leto, pri čemer je sredi maja opozorila, da bi izguba lahko dosegla 950 milijard jenov (7,7 milijarde evrov).
Konglomerat je v devetih mesecih poslovnega leta zaradi ameriške podružnice Westinghouse Electric sicer zabeležil čisto izgubo v višini 647,8 milijarde jenov (5,52 milijarde evrov), rok za objavo celoletnih rezultatov pa poteče ta mesec.
Slabi poslovni rezultati koncerna so posledica problematičnih potez njegove ameriške podružnice Westinghouse Electric, predvsem njene odločitve, da kupi družbo za gradnjo jedrskih elektrarn Chicago Bridge & Iron. Ker naj bi bil posel povezan s prevarami in pritiski, je predmet preiskav.
V Toshibi so že opozorili, da je njihov obstoj ogrožen. Tako so že pred časom napovedali prodajo divizije za spominske čipe, za katero je precej zanimanja. Tajvanski industrijski velikan Foxconn je zanjo ponudil 3000 milijard jenov (25,55 milijarde evrov).
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.