Visoki stroški materiala ogrožajo Gorenjev letni dobiček
Ob rasti cen materiala in surovin je Gorenje po Bobinčevih besedah moralo urediti tudi plačna nesorazmerja v Srbiji, na Češkem pa ob pomanjkanju delovne sile poskrbeti za zadosten kader. Bobinac je ob tem sicer spomnil, da so plače zaposlenih v Sloveniji - Gorenje doma zaposluje 6000 ljudi, celotna skupina pa šteje 11.000 zaposlenih - za 10 odstotkov višje od plač v panogi.
Bobinac je izpostavil tudi slabšo predstavo Gorenja v Nemčiji, kjer je prodaja v prvih devetih mesecih upadla za 19 milijonov evrov. Padec prodaje v Nemčiji je bilo tako treba kompenzirati s povečati prodajo na drugih trgih.
Gorenje sicer po umiku japonskega Panasonica nadaljuje z iskanjem strateškega partnerja. Postopek iskanja po Bobinčecih zagotovilih poteka dobro, projekt teče transparentno, Gorenje pa bi lahko strateškega partnerja dobilo do tretjega četrtletja prihodnjega leta. Na kakšen način bo steklo partnerstvo, je za zdaj še odprto.
Strateški partnerj je, tako Bobinac, potreben, saj se panoga konsolidira. Gorenje načrtuje smelo rast - Bobinac načrtuje, da bo raslo hitreje kot trg -, s strateškim partnerjem pa želijo biti še večji.
Dotaknil se je tudi umika Panasonica, ki ga sicer obžaluje, in zavrnil namige, da je bil razlog za umik Japoncev v skrbnem pregledu. Panasonic se je, tako Bobinac, odločil, da se umakne iz Evrope in da se bolj posveti avtomobilski industriji.
Panasonic sicer ostaja 10,7-odstotni lastnik Gorenja. Po Bobinčevem vedenju Japonci tega deleža ne prodajajo, vsaj za zdaj ne.
Izredna skupščina Gorenja, ki bo na zahtevo nizozemske družbe Home Products Europe - to ima v lasti petodstotni delež Gorenja, zastopa pa jo nekdanji član uprave Gorenja Philip Alexander Sluiter - 9. januarja odločala o menjavi dveh nadzornikov, se zdi Bobincu nepotrebna. Nadzornikom se namreč nekaj mesecev pozneje izteče mandat. Bobinac sicer meni, da potrebne 75-odstotne podpore za menjavo nadzornikov ne bo.
Dotaknil se je tudi anonimnega pisma, ki je na temo sponzorstva ruskega nogometnega kluba Torpedo v sezoni 2014/2015, zaokrožilo v teh dneh. Zatrdil je, da je bilo sponzorstvo transparentno in učinkovito.
Očitke iz anonimnega pisma so sicer v Gorenju danes zavrnili tudi v sporočilu, objavljenem na spletnih straneh Ljubljanske borze. "Škodljive obtožbe, ki se nanašajo na to sponzorstvo v sezoni 2014/2015, so v celoti neresnične in ustvarjajo zavajajoč vtis o netransparentnem in vprašljivem poslovanju skupine Gorenje, kar škodi ugledu družbe in uprave, hkrati pa po nepotrebnem vnaša nemir med naše deležnike," so med drugim zapisali v družbi in podrobneje pojasnili posel.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese