Višje sodišče končalo zgodbo o Merkurju

Višje sodišče je minuli teden zavrnilo pritožbo na sklep stečajne upraviteljice o izbiri najboljšega ponudnika za prevzem Merkurja. Američani stavijo na slovenske dobavitelje in tudi na trge Srbije, Makedonije in BiH.
Fotografija: Igor Zaplatil
Odpri galerijo
Igor Zaplatil

Ovir za ameriški prevzem Merkurja po odločitvi višjega sodišča torej ni več. Kot smo pisali, se je zadeva zapletla, ko je družba MMNT skušala preprečiti prodajo izbranemu ponudniku. MMNT je bil sicer eden od treh interesentov za nakup, ponudil pa je 3,2 milijona evrov manj, kot najboljši ponudnik.Stečajna upraviteljica Merkurja Simona Goriup je tako julija izbrala ponudbo ameriškega sklada HPS Investment Partners, ki je ponudil 28,5 milijona evrov. Američani sicer Merkur kupujejo prek svoje v Luksemburgu ustanovljene namenske družbe Mercury Holdings.

Kako so skušali preprečiti prodajo

MMNT je v solasti več podjetij, tudi dobaviteljev Merkurja in je posel prodaje finančnemu skladu lahko rušil v drugačni vlogi - le kot upnik trgovca. Zato je skušal prodajo Američanom zrušiti z manevrom odkupa nekaj sto evrov vredne terjatve do Merkurja. V svoji pritožbi pa je med drugim očital netransparenten način odpiranja ponudb in samo taktiko prodaje. »Dosežena je visoka kupnina, ki zagotavlja navadnim upnikom višje poplačilo.

Z doseženo kupnino, ki je mimogrede višja, kot je bila izklicna cena pri prvi prodaji, sta zadovoljna tudi upnika Heta in DUTB, ki imata priznane najvišje terjatve,« je v odgovoru sodišču poudarjala Goriupova. Tudi Heta in DUTB sta sodišče pozvali naj pritožbo MMNT zavrže in omogoči, da se postopek prodaje premoženja uspešno konča. In sodišče je minuli teden, kot je razvidno iz petkove objave na Ajpesu, storilo prav to.

Zakaj je Merkur za sklad sploh zanimiv

Začetki družbe Merkur segajo kar 120 let nazaj. Gre za slovensko trgovsko verigo z najdaljšo tradicijo, ki je po podatkih iz letnega poročila ob koncu lanskega leta imela 1529 zaposlenih. Novi lastnik Merkurja v Sloveniji sodeluje s družbo Elements Capital Partners (prav je Elements Skladi) in njeni predstavniki so se po naših informacijah v minulih dneh že srečali z upravo Merkurja. Američani stavijo na slovenski trg, ki beleži perspektivne stopnje gospodarske rasti, raste tudi gradbeništvo.

Priložnost za rast Merkurja vidijo tudi v dejstvu, da svoje neosnovne dejavnosti, tudi na področju tehnike, krči Mercator, kar bo skušal izrabiti nakelski trgovec. Američani stavijo ob sodelovanju s slovenskimi dobavitelji tudi na trge Srbije, Makedonije in BiH, manj pa na sosednji hrvaški trg, ki ga obvladujeta Pevec in Bauhaus.

Več iz rubrike

Rimac Technology bo razvil in proizvedel baterijske sisteme za Skupino BMW

To sodelovanje predstavlja ključni trenutek v rasti podjetja Rimac Technology.

Aprilsko znižanje obresti ECB bi bilo kar presenečenje

Finančni trgi večinsko pričakujejo, da bo evrska oblast obrestno ukrepala junija, letos pa so v svoja cenovna predvidevanja že vključili tri reze.

Iz Nemčije boljši podatki o industrijski proizvodnji

Analitiki menijo, da bi se lahko industrijska stagnacija v »gospodarskem motorju« EU končala v prvem četrtletju, pričakovani ugodni učinki tudi za Slovenijo.

Milijoni evrov preplačil pri Fursu, a denarja ne vrnejo samodejno

Na Fursovih računih za 22 milijonov evrov preplačil fizičnih oseb. Če vam denarja niso vrnili sami, vložite zahtevek, da ne ostanete brez njega.