(VIDEO) Inženirka leta 2020 je Jasna Hengović, programerka protonske terapije
Slavnostna razglasitev priznanja Inženirka leta 2020.

Odpri galerijo
Jasna Hengović: Programerka protonske terapije. FOTO: Inženirka leta
Prejemnica naziva Inženirka leta 2020 je Jasna Hengović, razvijalka programske opreme v podjetju Cosylab. Priznanje je prejela na slavnostni razglasitvi Inženirka leta 2020, v sredo, 6. januarja, ki si jo lahko v ponovitvi ogledate v videu na dnu članka.
Jasno je že v osnovni šoli veselilo naravoslovje in delo z računalniki. A hitro je naletela na predsodke: za dekleta je bil prostor le v računalniškem krožku, kjer so večinoma igrali igrice. Zahtevnejši krožek je bil rezerviran za fante. In tu se je začela trma.
Po ovinku na ekonomski gimnaziji je na križišču študijske odločitve izbrala Fakulteto za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. V študentskih klopeh je ponovno začutila, kako zelo jo ta veda veseli. Vzporedno je tudi izgubljala strahospoštovanje do programiranja. In ne le to: ugotovila je, da ji sestavljanje algoritmov pravzaprav zelo ´leži´ in da v tem uživa.
Jasno je že v osnovni šoli veselilo naravoslovje in delo z računalniki. A hitro je naletela na predsodke: za dekleta je bil prostor le v računalniškem krožku, kjer so večinoma igrali igrice. Zahtevnejši krožek je bil rezerviran za fante. In tu se je začela trma.
Po ovinku na ekonomski gimnaziji je na križišču študijske odločitve izbrala Fakulteto za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. V študentskih klopeh je ponovno začutila, kako zelo jo ta veda veseli. Vzporedno je tudi izgubljala strahospoštovanje do programiranja. In ne le to: ugotovila je, da ji sestavljanje algoritmov pravzaprav zelo ´leži´ in da v tem uživa.
Od vzdrževanja evidenc do razvoja novih načinov zdravljenja raka

Inženirka leta je Jasna Hengović. FOTO: Inženirka leta 2020
Oglas Cosylaba jo je pritegnil k delu v ambicioznih projektih. Danes je, kot pravi, ponosna članica ekipe, ki s programsko opremo za protonsko terapijo omogoča nove, za paciente manj škodljive načine zdravljenja raka. Strastno in z ljubeznijo opravlja delo, s katerim vpliva na zdravje in izboljšuje kakovost življenja ljudi. In prav to ji daje žar, s katerim prepriča mlade. »Gledati jo, kako je opisovala svoje delo z iskro v očeh, je bilo fantastično,« je zapisala dijakinja v žiriji.
Ključni komponenti dobre vzornice: strokovnost in inovativnost ter pozitivnost
Jasna s svojim radovednim in pogumnim duhom ter notranjo močjo, da prisluhne sebi, mladim predstavlja zgled in navdih. Da prepoznaš različno in nepotrebno drugačno obravnavo deklic in dečkov, ki jih veseli naravoslovje, računalništvo ali programiranje. Da presežeš mnenja drugih in se podaš na študij, ki te veseli in odkriješ, v čem si dober ali dobra. Pooseblja iskrenost do same sebe in moč, da narediš spremembo, ko v delu ne vidiš več smisla. Poleg razvoja protonske terapije navdušuje njen način razmišljanja ter predanost prenosu znanja na naslednje generacije. Ob strokovnem delu Jasna izpostavlja tudi pomen medosebnih odnosov znotraj delovnih timov. Združuje ključni komponenti dobre vzornice: izjemno strokovnost ter inovativnost in izraženo pozitivno človeško plat.
Izborne žirije Inženirke leta 2020 Jasnino zgodbo prepoznavajo kot navdih mladim, da izzovejo stereotipe. Da se podajo na študij, ki jih veseli. Da odkrijejo, za kaj so nadarjeni in najdejo svoje poti do dela in inovacij, ki družbo in svet spreminjajo na bolje.
Letošnje nominiranke izbora Inženirka leta 2020 so bile
Branka Viltužnik

Branka Viltužnik: Za spremembo v svetu plastike. FOTO: Inženirka leta
Branka se v svojem okolju ne ozira na stereotipe: »Ženske v moškem poklicu lahko veliko spremenimo s svojo žensko energijo, nežnostjo in intuicijo.« Pri delu in sodelovanju s tehniškimi fakultetami se pogosto srečuje z dekleti, ki jim s svojo zgodbo dokaže, da so ženske lahko zelo uspešne tudi na tehničnem področju.
Elizabeta Škrget

Elizabeta Škrget: Kameleonka v zootehniki. FOTO: Inženirka leta
Elizabeta meni, da so ženske v inženirstvu nujno potrebne: »Prinašamo nov pogled na tehnologijo. Ko je treba najti rešitev za izzive, ženske najdemo drugačen način za rešitev situacije.«. Vseeno meni, da potrebujemo oba svetova – moškega in ženskega, če hočemo najboljše.
Jasna Hengović

Jasna Hengović: Programerka protonske terapije. FOTO: Inženirka leta
Jasna zaradi osebne izkušnje, ko je v osnovni šoli niso sprejeli v računalniški krožek, kjer ni bilo prostora za dekleta, svoje poslanstvo vidi v spodbujanju deklet k inženirskim poklicem. Zdi se ji, da so pri tem zelo pomembni vzorniki: »Dekleta bi morali že v šoli začeti spodbujati k razmišljanju, da je inženirstvo delo, ki ga lahko opravljajo. Vzorniki so pri tem ključni. Vsi potrebujemo zaveznike, da dosežemo enakost in vključenost ter hkrati raznolikost, ki jo iščemo v industriji.«.
Katja Smolič

Katja Smolič: Inženirka s košarkarskega igrišča. FOTO: Inženirka leta
Katja je svoje atribute in kompetence spoznala pri obštudijskih dejavnostih. V prostem času se še vedno ukvarja tudi s košarko. »Ko sprejmeš samega sebe, takšnega kot si, in se nehaš primerjati z drugimi, resnično zaživiš,« pravi. Zato dekletom sporoča, naj se med šolanjem ne zadovoljijo le s šolskimi dejavnostmi, ampak naj iščejo dodatne aktivnosti prek katerih bodo spoznale, kaj jih zanima. Tudi ona je tako prišla do svoje odločitve za študij.
Lea Pilić

Lea Pilić: Ob programiranju krmilnikov ohranja svojo ženstvenost. FOTO: Inženirka leta
Lea se zaveda, da stereotipi o ženskah v moških poklicih še vedno obstajajo. A vidi tudi ključno prednost: »Ženske smo trmaste. Zaradi tega smo vztrajne pri tem, da želimo biti boljše od moških.«. Dekletom želi pokazati, da so ženske v moškem poklicu lahko samostojne, samozavestne in uspešne.
Monika Koroša

Monika Koroša: S kemijsko tehniko do zdravilnih učinkovin. FOTO: Inženirka leta
Monika o svojem poklicu nikoli ni razmišljala kot o moškem poklicu: »Videla sem ga kot izziv na področju, ki me zelo veseli.«. Meni, da se mora vsak dober inženir zavedati svojih prednosti in slabosti: »Če imaš veselje do svojega poklica, si motiviran, in če imaš okrog sebe ekipo, ki ga te spodbuja, boš dober pri svojem delu.«.
Patricija Krt

Patricija Krt: Strastna pivovarka, ki stavi na brezalkoholno pivo. FOTO: Inženirka leta
Patricija se v prihodnosti želi usmeriti v trajnost in ostati znotraj živilske industrije, predvsem pa si želi svoje znanje prenašati na druge. Meni, da lahko mlade navdihuje z uspehi, ki so za njo: »Pokazati želim, kaj lahko dosežeš, če imaš močno voljo, jasen cilj in ogromno pozitivne energije.«.
Sara Fink

Sara Fink: Inženirka e-mobilnosti, ki se navdušuje nad avtomobilizmom. FOTO: Inženirka leta
Sara je prepričana, da je delitev na moške in ženske poklice nesmiselna: »Pomembna je strast, ki te vleče, daje smisel tvojemu delovanju in življenju nasploh..« S svojim zgledom soustvarjanja zelene prihodnosti in dela, v katerem neizmerno uživa, dekletom sporoča: »Ne ustrašite se, sledite svojim ciljem. Tudi vas čaka prostor tam, kamor vas vleče in kjer najdete svoj smisel.«.
Saša Vrhovec Hartman

Saša Vrhovec Hartman: Forenzičarka na lovu za zločinci. FOTO: Inženirka leta
Saša preučuje prstne odtise in sledi ter pomaga pri odkrivanju storilcev kaznivih dejanj. S stereotipi o ženskah v moških poklicih se ne strinja, saj je prepričana, da ni razloga, da posameznik ne bi stremel k cilju, če ga vodi strast. Mladim dekletom, ki razmišljajo o tehničnem poklicu sporoča, naj se ne ozirajo na mnenja drugih: »Ni lepšega v življenju kot to, da zbereš pogum in se odločiš početi to, kar te veseli.«.
Špela Bolka

Špela Bolka: Na stebrih znanosti in uporabnosti ustvarja delovna mesta. FOTO: Inženirka leta
Špela meni, da raznolikost v timih pripomore k dobremu delu: »Dekleta smo enakovredna fantom, le izzivov se lotevamo drugače. Gledamo bolj široko, postavljamo si drugačna vprašanja.«. Pomembno ji je ekipno delo, saj različni pogledi na isti problem rešijo izzive bistveno hitreje.
Posnetek podelitve priznanja Inženirka leta 2020
Več iz rubrike
Borzna rast proizvajalcev orožja
Evropa se bo ponovno oborožila in v obrambno industrijo se bo zlilo veliko denarja, investitorji so skočili in želijo biti del te rasti.
Avstrijski Steyr in hrvaški Đuro Đaković vodita evropske orožarje
Napovedani povečani izdatki za evropsko obrambo obnoreli vlagatelje.
Zadnje novice
Ne spreglejte
Vstopamo v novo dobo varčevanja? Ta banka ponuja depozit z obrestmi vnaprej
AKTUALNO
Moj spletni priročnik – nepogrešljiv vir informacij za podjetnike
AKTUALNO
»Če v tej panogi ne delate s srcem, potem raje ne začnite«
AKTUALNO
Indija postaja tretje gospodarstvo sveta. Kako se z njo primerja Slovenija?
AKTUALNO