V slovenskih pristaniščih lani več potnikov kot leta 2015

Lani je bilo vseh potnikov, ki so se vkrcali ali izkrcali v slovenskih pristaniščih, 109.500, kar je 16 odstotkov več kot leta 2015. Med temi je bilo 81.000 potnikov, ki so se izkrcali z ladij za križarjenje, kar je 33 odstotkov več kot leta 2015, ugotavlja državni statistični urad. Pretovorjenega je bilo tudi več blaga.
Fotografija: Igor Mali
Odpri galerijo
Igor Mali

Lani so v slovenskih pristaniščih zabeležili 4640 prihodov in odhodov ladij, med katerimi je bilo 4150 tovornih in 490 potniških, to pa je en odstotek več kot leta 2015. Med vsemi tovornimi ladjami, ki so priplule v koprsko pristanišče ali od tam izplule, je bilo največ ladij za prevoz kontejnerjev in ladij za prevoz generalnega tovora.

V koprskem pristanišču je bilo lani pretovorjenega 21,2 milijona ton blaga, kar je šest odstotkov več kot leto prej. Od tega je bilo razloženega 14,1 milijona ton ali 66 odstotkov vsega blaga in naloženega 7,1 milijona ton ali 34 odstotkov vsega blaga.

Glede na vrsto tovora je bilo največ blaga pretovorjenega v kontejnerjih (7,7 milijona ton ali 37 odstotkov vsega tovora), sledi mu pretovor suhega razsutega tovora (7,3 milijona ton ali 35 odstotkov vsega tovora). V primerjavi z letom 2015 se je lani najbolj povečal pretovor mobilnih enot ro-ro (za 27 odstotkov), sledita pretovor drugega generalnega tovora in pretovor blaga v kontejnerjih (porast za 11 oz. sedem odstotkov glede na leto 2015).

Glede na vrsto blaga je bilo pretovorjenega največ tistega iz skupine drugo blago (7,8 milijona ton ali 37 odstotkov vsega blaga) ter iz skupine premog, plin, nafta in derivati (pretovorjenih 7,3 milijonov ton ali 34 odstotkov vsega blaga).

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.