V Sloveniji močna gospodarska rast in povečanje BDP-ja

Lanska gospodarska rast je bila po prvi letni oceni 4,9-odstotna, BDP lani je v tekočih cenah znašal 43 milijard evrov.
Fotografija: Unsplash
Odpri galerijo
Unsplash

Najpomembnejši komponenti končnega trošenja sta končna potrošnja gospodinjstev in bruto investicije v osnovna sredstva. Rast končne potrošnje gospodinjstev je bila v drugem četrtletju 1,1-odstotna in bila v primerjavi s četrtletjem prej nižja predvsem zaradi manjše rasti izdatkov gospodinjstev za dnevne nakupe blaga in storitev.

Bruto investicije v osnovna sredstva so se povečale za 8,2 odstotka. K rasti bruto investicij v osnovna sredstva so pozitivno prispevale investicije v zgradbe in objekte, ki so se povečale za 11,8 odstotka, in investicije v stroje in opremo, ki so večje za 5,2 odstotka.

Med investicijami v zgradbe in objekte so se tudi v tem četrtletju izraziteje povečale investicije v nestanovanjske zgradbe, kar statistiki opažajo že od začetka leta 2017. Med investicijami v stroje in opremo so se izraziteje povečale investicije v transportno opremo, in sicer za 11,3 odstotka. Investicije v drugo opremo in stroje so se povečale za 2,6 odstotka.

Na gospodarsko rast je še naprej ugodno vplivalo zunanje povpraševanje - izvoz se je okrepil za 9,3 odstotka, pri čemer izvoz blaga za 9,1 odstotka, izvoz storitev pa za 10,5 odstotka. Povečal se je tudi uvoz, in sicer za 8,3 odstotka, pri čemer se je uvoz blaga povečal za 8,6 odstotka, storitev pa za 6,1 odstotka. Zunanjetrgovinski presežek je h gospodarski rasti prispeval 1,7 odstotne točke.

Skupna zaposlenost je v drugem četrtletju znašala 1.013.618 oseb in se je glede na enako obdobje lani povečala za tri odstotke. Največ oseb se je zaposlilo v predelovalnih dejavnostih, gradbeništvu, trgovini in strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih.

Več iz rubrike