V Sloveniji je bilo konec minulega leta za 12,9 milijarde evrov tujih neposrednih naložb

V Sloveniji je bilo konec minulega leta za 12,9 milijarde evrov tujih neposrednih naložb, kar je 11,5 odstotka več kot konec leta 2015. Slovenskih neposrednih naložb v tujini je bilo za 5,7 milijarde evrov, kar je 3,7 odstotka več kot leto pred tem, kaže analitični prikaz Banke Slovenije.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Pritok lastniškega kapitala je lani dosegel 938,1 milijona evrov, k čemur so največ prispevale tuje naložbe v finančni in zavarovalniški dejavnosti ter v predelovalni dejavnosti. Podjetja s tujimi lastniki so ponovno izkazovala dobiček v skupni višini 1,12 milijarde evrov.

Povprečna donosnost na povprečno stanje celotnih tujih neposrednih naložb je bila v obdobju 2009-2016 5,4-odstotna, samo lani pa 4,8-odstotna. Najpomembnejše države vlagateljice so bile Avstrija, Luksemburg, Švica, Italija in Nemčija. Po strukturi dejavnosti je bilo največ naložb v predelovalne, finančne in zavarovalniške dejavnosti ter v dejavnosti trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil.

Med vsemi slovenskimi podjetji je bilo podjetij s tujimi neposrednimi naložbami konec minulega leta 4,7 odstotka. Donosnost kapitala je bila v podjetjih s tujimi neposrednimi naložbami 10,4-odstotna, pri vseh podjetjih pa 7,3-odstotna.

Najpomembnejša je bila predelovalna dejavnost, ki je lani obsegala 14,5 odstotka vseh podjetij s tujimi neposrednimi naložbami in zaposlovala polovico vseh zaposlenih v podjetjih s tujim kapitalom. Podjetja s tujimi neposrednimi naložbami so izplačevala tudi 12,7 odstotka višjo plačo na zaposlenega od povprečja. Dosegala so tudi višji čisti dobiček in dodano vrednost na zaposlenega.

Med slovenskimi neposrednimi naložbami v tujini je približno četrtina takih, ki so v posrednem tujem lastništvu, saj že domači vlagatelj pripada tujemu lastniku. Med celotnimi neposrednimi naložbami v tujini je lastniški kapital predstavljal 72,1-odstotni delež. Gospodarske družbe v tujini s slovenskimi lastniki ali solastniki so lani tako kot leto poprej ustvarile dobiček, in sicer v višini 37,1 milijona evrov.

Več iz rubrike