V Nemčiji si želi pet milijonov ljudi delati več
Na letni ravni se je krepko zmanjšalo število brezposelnih (za 153.000) ter tudi število podzaposlenih (za 195.000), tj. tistih, ki bi si želeli delati več časa.
Lani je bilo v Nemčiji takšnih 5,9 odstotka vseh delovno aktivnih. Več si je želelo delati 11,8 odstotka zaposlenih za skrajšani delovni čas in 3,5 odstotka zaposlenih za polni delovni čas. Pri slednjih je sicer treba upoštevati, da so izrazili željo, da bi delo podaljšali le za malo časa, navaja statistični urad.
Na drugi strani pa je okoli 1,4 milijona delovno aktivnih, ki bi želeli delati manj časa in bi bili posledično pripravljeni sprejeti tudi nižje plačilo. Število teh oseb se je lani precej zvišalo: v letu 2016 jih je bilo 147.000, v letu 2017 pa 234.000.
Malenkost pa se je znižal delež potencialnih delavcev - oseb, ki iščejo delo, ampak v roku dveh tednov dela ne bi sprejeli (takšnih je bilo 483.000), ali pa ki dela ne iščejo in bi lahko začeli delati takoj (524.000). Takšnih je bilo lani 5,3 odstotka neaktivnih, leto prej pa 5,4 odstotka.
Julija je bilo v Nemčiji ob 2,276 milijona brezposelnih po podatkih nemške zvezne agencije za delo razpisanih 805.000 prostih delovnih mest. V nekaterih poklicih, panogah in regijah traja dlje časa, da se določeno delovno mesto zasede; neskladja med delovno silo, ki je na voljo, in zahtevami poklica so predvsem v tehniških poklicih ter v nekaterih poklicih v zdravstvu in negi, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese