V Evropskem parlamentu v sredo dan D za Ceto

Evropski parlament bo v sredo odločal o trgovinskem in naložbenem sporazumu med EU in ZDA (Ceta). Če bo parlament Ceti prižgal zeleno luč, se bo začela začasna raba sporazuma - uporabljali se bodo tisti njegovi deli, ki vsebinsko sodijo pod izključno pristojnost EU, dokončno pa bodo sporazum morali potrditi nacionalni parlamenti članic.
Fotografija: Francois Lenoir/Reuters
Odpri galerijo
Francois Lenoir/Reuters

Po sredinem glasovanju o Ceti bo nato v četrtek poslance na temo prednosti in priložnosti, ki jih za obe strani predstavlja sporazum, predvidoma nagovoril tudi kanadski premier Justin Trudeau.

Ceta je namreč v zadnjih mesecih burila duhove tako na evropski ravni kot v Sloveniji. Zagovorniki trdijo, da bo okrepila evropsko gospodarstvo in pomagala ustvarjati delovna mesta, kritiki pa, da bo znižala standarde in preveč moči prenesla v roke multinacionalk.

"Ceta je dober primer tega, kako bi morali sklepati trgovinske sporazume," je januarja v Evropskem parlamentu poudaril poročevalec o sporazumu, latvijski poslanec Artis Pabriks (EPP).

Kritikom, da sprejemanje Cete ni bilo pregledno, je Pabriks odgovoril, da je besedilo sporazuma na spletu na voljo že tri leta. Prav tako je ponovil, da sporazum ne dovoljuje nižanja standardov v Evropi. "Kanadčani razmišljajo podobno kot Evropejci. Na nekaterih področjih so naši standardi boljši, drugje so boljši kanadski. Sporazum temelji na najboljših praksah z obeh strani Atlantika, tako da bomo pridobili vsi," je zagotovil Pabriks.

Ceto podpira tudi slovenski premier Miro Cerar, ki je oktobra lani v DZ zatrdil, da je bila Slovenija v postopku sprejemanja Cete "izjemno dejavna" ter dosegla izpolnitev številnih za nas pomembnih pogojev. O preostalih spornih delih pa bo odločal slovenski parlament, je spomnil.

Ceta je namreč sporazum mešane narave, kar pomeni, da ga morajo ob organih EU potrditi tudi nacionalni in regionalni parlamenti držav članic. Tako bo v primeru potrditve v Evropskem parlamentu veljati začel le del sporazuma, medtem ko bodo številni sporni deli, tudi tisti o reševanju sporov med vlagatelji in državami, začeli veljati šele, če jih potrdijo vsi evropski parlamenti. V nekaterih članicah EU je možno tudi, da bodo o ratifikaciji na referendumih odločali volivci.

Med najglasnejšimi nasprotniki Cete v slovenski politiki je Združena levica, ki se je - sicer neuspešno - zavzemala že za razpis posvetovalnega referenduma o sporazumu. Prav tako pa so Ceti nasprotovali v številnih nevladnih organizacijah. Kritični so bili predvsem do mehanizma za reševanje sporov ICS, ki multinacionalkam omogoča, da tožijo države pred arbitražnim sodiščem.

Med bolj spornimi so po mnenju kritikov tudi določbe na področju gensko spremenjenih organizmov, prehranske varnosti in tudi komercialne rabe vodnih virov. Kot nevaren so opisovali tudi negativni pristop na področju liberalizacije storitev. Sporazum namreč prinaša liberalizacijo vseh storitev z izjemo tistih, ki so izrecno navedene, to pa pomeni, da bodo storitve, ki danes sploh še ne obstajajo, podvržene zgolj pravilom trga in sporazuma.

Nasprotovanje Ceti in njenemu "starejšemu bratu", podobnemu sporazumu med EU in ZDA TTIP, so tako slovenski kot evropski državljani večkrat izrazili tudi na protestih. Skoraj 3,3 milijona ljudi je podpisalo tudi spletno peticijo proti njima.

Ceta se sicer v novi luči kaže po izvolitvi ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Ta je namreč glasen nasprotnik trgovinskih sporazumov in je napovedal več protekcionističnih ukrepov, s katerimi namerava zapirati dostop do ameriškega trga. Ob potencialni izgubi dela ameriškega trga je tako za EU še bolj pomembno, da okrepi menjavo z drugimi trgovinskimi partnericami.

Več iz rubrike