V DZ ne bo javne predstavitve mnenj o domnevnem pranju denarja v NLB
V SDS so javno predstavitev predlagali po odkritju primera domnevnega pranja denarja in financiranja terorizma v NLB, v katerega je bil vpleten iranski državljan. Ta je, kot je pojasnil Andrej Šircelj (SDS), v NLB odprl račune, na katere so v letih 2009 in 2010 prihajala nakazila iz iranske banke, bilo naj bi jih prek 9000.
Po Šircljevih besedah so v tem času na podlagi sklepa OZN za Iran veljale omejitve finančnih transakcij, a NLB to ni preprečilo, da bi opravljala nakazila, in to celo z oprostitvijo plačila provizij. Urad za preprečevanje pranja denarja se ni odzval, prav tako se ni dovolj hitro odzval NLB, je opozoril Šircelj.
Kot meni, so posledice lahko pravne in finančne, prav tako pa sta lahko okrnjena ugled banke in države. Zato bi bilo po njegovem mnenju treba raziskati, kako delujejo slovenski nadzorni organi, da bi preprečevali pranje denarja, ter kakšna je odgovornost pristojnih oseb in funkcionarjev.
Möderndorfer pa se je vprašal, kakšen je namen in smisel, da bi razpravljali o tem. Pri tem namreč ne gre za predstavitev mnenj, temveč gre za zadevo, ki jo je treba raziskati, čemur pa da nobena politična stranka v parlamentu ne nasprotuje, je dejal.
Večina članov komisije tako predloga o javni predstavitvi mnenj ni podprla.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Mercator odstopil od nakupa Tuša
Za to se je domnevno odločil, ker mu v letu dni ni uspelo pridobiti odobritve transakcije pri pristojnem varuhu konkurence.