V cenah elektrike je še vpliv nakupov v kriznih letih

V nadaljevanju preberite:
Cene elektrike in plina se bodo tudi prihodnje leto še naprej umirjale, njihova višina pa je odvisna od nakupov dobaviteljev v preteklih letih. To pričakujejo tako na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (Mope) kot v energetskih družbah. S koncem zimske sezone se bodo znižale tudi omrežnine, po drugi strani pa daljša zima, drugi hujši vremenski pojavi, izpadi elektrarn in omrežij spet lahko povzročijo nenadne dvige cen.
»Dobavitelji imajo za gospodinjske odjemalce nakupne strategije, energijo za leto 2025 pa so postopno nakupovali v letih 2022, 2023 in 2024, nekaj bodo kupovali tudi sproti. Ker je v tem času cena na veleprodajnem trgu padala, je njihova povprečna nakupna cena sicer verjetno višja od veleprodajne cene, a je to odvisno predvsem od tega, kolikšen del energije za leto 2025 so kupili v obdobju, ko je bila veleprodajna cena še višja,« odgovarjajo na ministrstvu na vprašanje, kakšne cene elektrike pričakujejo v prihodnjem letu.
.Več iz rubrike
Tijana Arih: Sem bojevnica – a moj boj je konceptualen
Tijana Arih je bila gostja v podkastu Supermoč. Spregovorila je o etiki v politiki, nevarnostih prepletanja vlog ter o tem, zakaj je Balkan zanjo večja inspiracija kot Zahod.
Spar bo od BTC v upravljanje prevzel logistični proces v enem od programov
Spar Slovenija je priglasil koncentracijo z družbo BTC, je razvidno iz spletne strani Agencije za varstvo konkurence.