V Ameriki vlada imperialno predsedstvo
V nadaljevanju preberite:
Kaj bo Donald Trump počel v prihodnje? Desetletje po njegovem prihodu na čelo republikanske stranke je to še vedno pereče vprašanje. V dobi raztresenosti je Trump neprekosljiv v tem, kako zna pritegniti pozornost in preoblikovati predsedniško oblast.
Njegova druga inavguracija je potekala v rotundi Kapitola, prav tam, kjer so pred štirimi leti njegovi podporniki udrihali po policistih.
Pristojnost, ki jo je uporabil za pomilostitev upornikov 20. januarja, je bila prvotno namenjena združevanju naroda: za pomilostitev političnih nasprotnikov, ne pa predsednikovih podpornikov (ali članov družine odhajajočega predsednika). A to je bila le konvencija in ne zakon, s Trumpovim prihodom na oblast pa je konvencij konec.
Zgodovinarji govorijo o dolgem 19. stoletju, ki se je končalo leta 1914. Natančen čas konca 20. stoletja je v tem smislu zelo nejasen. Toda tega je zdaj konec. Trumpa še vedno omejujejo nekatere najstarejše ameriške institucije, med drugim federalizem in sodišča.
Številne nedavne je že zavrnil. Reforme upravljanja po Watergatu ne veljajo več. Tudi soglasje, da bi morala biti Amerika benigna velesila, ki se je po letu 1945 dvignila iz pepela, je izginilo. A Trump si želi še več: Ameriko bi rad osvobodil norm, politične korektnosti, birokracije in v nekaterih primerih celo zakona. Ostalo je samo še nekaj starega in novega, ideologija iz časov železnic, pomešana z ambicijo, da bi zastavo izobesili na Marsu.
.Več iz rubrike
Tožba za 86 milijonov evrov proti Telekomu Slovenije
Tožba zaradi zatrjevane zlorabe prevladujočega položaja na veleprodajnem trgu širokopasovnega dostopa.
Ključna prednost INR bodo neobdavčene dividende
Pogledali smo, kdo bo imel največ koristi z novim načinom varčevanja, ki bo na razpolago prihodnje leto.