Uveljavljene nove spremembe pri davkih za večjo konkurenčnost

Od danes so v veljavi spremembe več davčnih zakonov, ki jih je vlada pripravila z namenom dodatnega zmanjšanja stroškov dela in s tem povečanja konkurenčnosti gospodarstva. Davčno se razbremenjuje napotene na delo v drugo državo, znižuje se obdavčitev nagrad za poslovno uspešnost, zaostruje pa se ureditev pri normirancih.
Fotografija: ni podpisa
Odpri galerijo
ni podpisa

Novela zakona o dohodnini med drugim prinaša davčno razbremenitev zaposlenih, ki so napoteni na delo v drugo državo. Znižanje davčne osnove je določeno v višini 20 odstotkov od bruto dohodka, vendar za največ 1000 evrov na mesec.

S tem naj bi se izboljšala konkurenčnost, ohranjalo in odpiralo nova delovna mesta ter ustvarjalo dodano vrednost z znanjem, je novembra ob obravnavi v DZ zatrjevala finančna ministrica Mateja Vraničar Erman. A ugodnejša obdavčitev bo veljala le za določene napotitve oz. za visoko izobražene zaposlene.

Ministrica je poleti napovedala tudi zaostritev ureditve obdavčitve zavezancev, ki osnovo za obračun davka od dohodkov ugotavljajo z upoštevanjem normiranih odhodkov. Vendar je vlada nato v DZ poslala precej okrnjen predlog. Normirani odhodki tako kljub drugačnim načrtom ostajajo pri 80 odstotkih prihodkov, preostanek pa se bo še naprej obdavčeval po cedularni stopnji v višini 20 odstotkov.

Z namenom preprečevanja zlorab v sistemu pa je v noveli zakonov o dohodnini in o davku od dohodkov pravnih oseb zapisano seštevanje prihodkov povezanih oseb, spreminja se tudi pogoj za obvezen izstop iz sistema ter določa absolutna višina odhodkov.

Po lanskem znižanju obdavčitve nagrad za poslovno uspešnost, ki jih zaposlenim običajno ob koncu leta izplačujejo delodajalci, se z letom 2018 neobdavčeni del teh izplačil zvišuje na 100 odstotkov povprečne plače v Sloveniji. Zvišuje se tudi posebna osebna olajšava za študente ter odpravlja stopničavost dodatne splošne olajšave.

Novela zakona o davčnem potrjevanju računov pa zavezancem, ki to želijo, ponuja, da lahko še naprej namesto davčnih blagajn za izdajo računov uporabljajo vezane knjige računov.

Več iz rubrike