Turbulentno leto: kaj ga je zaznamovalo

Leto 2016 je bilo vse prej kot dolgočasno. Vse leto smo bili priča izzivom, s katerimi se je svet bolj ali manj uspešno spopadal, ter dogodkom, ki so skrbeli za nepredvidljivost.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

»Jagodnega izbora« lanskega dogajanja v politiki, gospodarstvu in ekonomiji se je konec leta lotila večina velikih svetovnih medijev. Našteli so šest prelomnic leta 2016.

① Cene nafte

Prvič v zadnjih 13 letih se je leta 2016 cena za sod nafte brent znižala pod 30 dolarjev. Prenasičenost trga je skrbela za rekordno nizke cene črnega zlata. Pomagal ni niti konec sankcij zahodnega sveta proti Iranu. Konec leta se je »zbudil« Opec. Države izvoznice nafte so sklenile omejiti količino nafte, ki jo pošljejo na trg. Odločitev je povzročila, da se je cena nafte skoraj čez noč zvišala na 57 dolarjev za sod nafte brent, skupaj pa se je cena v preteklem letu zvišala za 57 odstotkov. Šoke pri urejanju cen nafte smo čutili tudi pri nas, saj so se konec leta začele zviševati tudi maloprodajne cene.

② Burna ljubezenska zveza negotovosti in zlata

Tudi lani so investitorji zelo veliko spraševali po zlatu. Za unčo je bilo treba sredi leta odšteti že okoli 1350 dolarjev. Preobrat, po katerem je zlato izgubilo veliko sijaja, pa se je zgodil z ameriškimi volitvami. Kljub nekaterim napovedim o »strašnih« posledicah Trumpove zmage, so se trgi hitro umirili in njegovo zmago celo podprli, kar je odneslo nekaj vrednosti »krizni investiciji« – zlatu.

Pexels
Pexels

③ Donald Trump

Ameriški indeks Dow Jones se je lani po ameriških predsedniških volitvah spogledoval celo z vrednostjo 20.000. Skrbi o apokalipsi v primeru zmage Donalda Trumpa so se izkazale za pretirane in napačne – vsaj ko gre za odziv trgov. Namesto tega je finančni sektor hitro začel razmišljati o potencialnih koristih njegove zmage. Banke, na primer, že špekulirajo, da bo to za bančni sektor z njegovo izvolitvijo pomenilo ohlapnejšo regulacijo.

④ Kitajska ekonomija se je še naprej ohlajala

Medtem ko je marsikdo že pred letom 2016 napovedoval, da se bo kitajska rast še naprej krčila, se je to večinoma tudi uresničilo. Medtem ko je država pred leti imela tudi 14-odstotno letno gospodarsko rast, analitiki ocenjujejo, da bo ta lani in letos znašala okoli sedem odstotkov. Da bi ustavila pešanje kitajskega zmaja, se je v razmere vpletla vlada z novimi javnimi projekti, ki naj bi ekonomijo spet pognali na visoke obrate. Te poteze so zaskrbele predvsem tiste analitike, ki menijo, da država preveč zapravlja. Vendar se je morala Kitajska predvsem konec leta ukvarjati s stranskimi učinki dolgega obdobja rasti – zaradi onesnaženosti okolja so morali (začasno) zapreti nekaj tovarn, ki spadajo med največje onesnaževalce.

Pexels
Pexels

⑤ Brexit

Velik pretres je povzročila nepričakovana odločitev Britancev, da zapustijo Evropsko unijo. Politično je razplet velika učna ura o populizmu, lažnih obljubah, spodrsljajih politike in tudi državljanih, ki v demokraciji poznajo le pravice, ne pa tudi dolžnosti, zato po glasovanju 'guglajo' o referendumskem vprašanju in posledicah svojih odločitev, v gospodarstvo in ekonomijo pa je razplet prinesel predvsem veliko negotovosti. Večinoma zato, ker politika še vedno ne ve, kako naj se brexita loti. In če so na eni strani vpili tisti, ki so se čutili pri politikih izdane – češ, odpeljali ste nas v neznano za lastno korist, je zelo jasno dejstvo, da je zaradi brexita zelo padla vrednost funta, več podjetij razmišlja o umiku, če Velika Britanija ne bo ohranila enotnega evropskega trga. Če ga bo, bodo besni volivci. Za zdaj je njegova ohranitev odvisna od ohranitve prostega pretoka oseb, kar zahteva EU. A kaj, ko je veliko volivcev za brexit glasovalo le zato, da bi zaprli meje. So pa na svoj račun prišli tisti, ki ne živijo v Veliki Britaniji, a tam radi nakupujejo. Znižale so se namreč cene številnih bolj ali manj luksuznih izdelkov. V Applu so se pred zniževanjem cen zavarovali tako, da so Britancem zasolili ceno svojih izdelkov.

⑥ Poredna evropska otroka – Italija, Grčija

Leto 2016 se je nadaljevalo v negotovosti, ko gre za dve zelo problematični članici EU – Italijo in Grčijo. Obe še vedno klecata pod gospodarskimi in političnimi težavami, ki so večinoma posledica dolgoletnega »poslovanja po domače« in odlaganja nujnih reform. Italijane, ki so ustavne spremembe zavrnili na referendumu – ta se je iz razprave o lastnih problemih, prikladno spremenil v razpravo o EU – pesti velika brezposelnost, skoraj 12-odstotna. Še huje je med mladimi, kjer je brez dela okoli 36 odstotkov mladih. Pred petimi leti jih je bilo le 29 odstotkov! V težavah je še vedno Grčija, ki je že doživela gospodarski zlom. Tudi Francija, ki jo ob gospodarskih izzivih pestijo še širjenje populizma, varnostni izzivi ter vprašanja o varnosti in integraciji priseljencev, je v slabi kondiciji – brezposelna je četrtina mladih, država pa je pred predsedniškimi volitvami, ki lahko prinesejo tudi presenečenja.

Pexels
Pexels

Kljub temu analitiki menijo, da Evropa v novo leto vstopa v solidni kondiciji, še posebno ker se krepi gospodarska rast in zmanjšuje število brezposelnih. Gospodarska aktivnost v območju evra se je decembra povečala in dosegla najvišjo raven po aprilu 2011, so v teh dneh objavili analitiki iz hiše Markit.

Kazalnik gospodarske aktivnosti v Nemčiji je dosegel najvišjo raven v treh letih in pol, v Španiji je enajstmesečni vrh, v Franciji najvišjo vrednost v 67 mesecih, celo v Italiji je dosegel najvišjo vrednost v zadnjega pol leta. Nemčija ima tudi rekordno zaposlenost.

A analitiki opozarjajo, da se v Evropi trendi lahko na hitro spremenijo. Letos se obeta več pomembnih volitev – od Nemčije do Francije in Nizozemske – s širjenjem populizma in varnostnih groženj pa se brez odgovorov, ki naj bi jih volivcem ponujala politična sredina, lahko hitro zgodijo dramatične spremembe.

Več iz rubrike