Tuje neposredne naložbe večje za 675 milijonov evrov

Tuje neposredne naložbe v Sloveniji so se marca povečale za 69 milijonov evrov, v zadnjih 12 mesecih za 675 milijonov evrov, kaže analitični prikaz Banke Slovenije po smeri naložb. Večina povečanja je bila znova v obliki lastniškega kapitala in reinvestiranih dobičkov, medtem ko se je neto dolg do tujih lastnikov znižal.
Fotografija: Blaž Samec
Odpri galerijo
Blaž Samec

Kot v najnovejši številki publikacije Ekonomski odnosi Slovenije s tujino navajajo analitiki Banke Slovenije, so neposredne naložbe, torej domače naložbe v tujini minus tuje naložbe v Sloveniji, marca izkazovale 100 milijonov evrov neto priliva kapitala.

Domače naložbe v tujini so se marca znižale za 31 milijonov evrov, v zadnjih 12 mesecih pa povečale za 157 milijonov evrov. Pri tem se je v enem letu lastniški kapital povečal za 180 milijonov evrov, reinvestirani dobički so bili negativni v znesku 89 milijonov evrov, neto financiranje tujih povezanih družb pa je vrednost domačih neposrednih naložb v tujini povečalo za 66 milijonov evrov.

Bruto dolg do tujine je marca dosegel 43,4 milijarde evrov, kar je 1,9 milijarde evrov manj kot pred enim letom. Največ je svojo zadolženost zmanjšala država, sledile so banke in centralna banka. V strukturi tega dolga je prevladoval državni sektor z 52-odstotnim deležem, sledili so mu ostali sektorji in banke. Glede na obliko finančnih instrumentov je prevladoval dolg v dolžniških vrednostnih papirjih in posojilih.

Neto zunanji dolg ali obveznosti minus terjatve je marca znašal 9,4 milijarde evrov in se je v primerjavi z letom prej znižal za 2,1 milijarde evrov. Marca je bila do tujine neto zadolžena le država, ostali sektorji so bili neto upniki.

Tekoči račun je marca izkazoval presežek v znesku 270 milijonov evrov in je bil v primerjavi z marcem lani manjši za 51 milijonov evrov. Blagovna in storitvena menjava sta dosegli presežek v znesku 376 milijonov evrov, od tega je nekoliko večji presežek izkazoval račun storitev. V prvih treh mesecih je presežek tekočega računa znašal 767 milijonov evrov, kar je za 58 milijonov evrov več kot v enakem obdobju lani.

Saldo finančnega računa je bil marca negativen, v zadnjih 12 mesecih pa pozitiven v višini ene milijarde evrov. V zadnjih 12 mesecih je bila največja neto odlivna postavka naložbe v vrednostne papirje, sledila so posojila. Neto priliv pa je bil izkazan predvsem na neposrednih naložbah ter gotovini in vlogah.

Več iz rubrike