Trumpove poteze po mnenju Jureta Stojana z Inštituta za strateške rešitve nenavadne in nevarne
Trump je EU sicer vsaj začasno iz carin izvzel, a napovedal, da pristojni medtem iščejo trajnejšo rešitev za carinjenje. Po Stojanovih ocenah bi lahko v zameno za izvzetje iz sistema carin zahtevali marsikaj, saj se Trump ne drži dosedanjih predsedniških "pravil igre".
"Bela hiša je izbrala pot, ki je zelo drugačna od predhodnih. Če so prejšnje administracije poskušale povečevati podporo svojih zaveznikov na tem področju, kar pomeni skupna dejanja in ne enostranske ukrepe, je Trump izbral bistveno bolj konfrontacijsko pot," je dejal.
Poudaril je, da sicer še vedno ni jasno, kdo ima prav. "Ali so to predsednikovi kritiki, ki opozarjajo na nevarnost trgovinskih vojn, ali tisti, ki v Trumpovih dejanjih vidijo ekstravagantno pogajalsko stališče," je dejal. Trump bi namreč po njegovem mnenju lahko uporabljal taktiko, ko k pogajanjem pristopi z zelo ostrimi zahtevami, ki jih med pogajanji nato nekoliko umiri.
Stojan je ob tem spomnil, da so dejansko uvedene carine precej manjšega obsega od prvotnih napovedi, saj je Trump iz njih poleg EU, Kanade in Mehike izvzel še Argentino, Avstralijo, Brazilijo in Južno Korejo.
Glede možnosti trgovinske vojne je Stojan poudaril, da sta zanjo vedno potrebna najmanj dva. Karte ima tako v rokah tudi Kitajska, ki se mora odločiti, kakšno taktiko bo ubrala v odzivu na ameriške ukrepe.
"Zavedati se je treba tudi, da je Trump odprl področje, za katerega tudi njegovi politični nasprotniki priznavajo, da je morda smiselno kaj spremeniti," je še dodal Stojan.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.