Trump za nadaljevanje gradnje spornih naftovodov Keystone XL in Dakota Access
Direktorjem General Motorsa Mary Barra, Fiat Chryslerja Sergiu Marchionneju in Forda Marku Fieldsu je tako kot drugim ameriškim podjetjem mahal s korenčkom v obliki nižjih davkov in krčenjem obsega regulacij, če bodo odpirali delovna mesta v ZDA, ter palico v obliki mejnega davka, če jih bodo selili na tuje.
Ob najavi odprave regulacij je ponovno zagotovil, da takšnega okoljevarstvenika, kot je on, ni na svetu, saj je na tem področju prejemal številne nagrade. Kljub temu bo njegova vlada odpravila prepoved nadaljevanja gradnje naftovodov Keystone XL in Dakota Access na severozahodu ZDA. Naftovoda povezujeta Kanado in ameriške rafinerije na jugu ZDA.
Administracija predsednika Baracka Obame je leta 2015 ustavila naftovod Keystone, uradno zaradi pogajanj o pariškem podnebnem sporazumu, lani pa še Dakoto, ker je bila gradnja predvidena pod jezerom Oahe, iz katerega indijansko pleme Stoječa skala dobiva pitno vodo, blizu pa so tudi njihova zgodovinska nahajališča.
Trump ne more kar tako ukazati nadaljevanja gradnje, ker pri tem sodelujejo razne agencije vlade in seveda tudi Kanada, ki ji je gradnja sicer v interesu, ampak je le izrazil namero, da bodo šli v to smer. Pri tem je zaukazal, da je treba surovine za naftovode delati v ZDA, za kar ni nobene zakonske podlage.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Mercator odstopil od nakupa Tuša
Za to se je domnevno odločil, ker mu v letu dni ni uspelo pridobiti odobritve transakcije pri pristojnem varuhu konkurence.