Trump uvaja 25-odstotne carine na kitajsko blago

Ameriški predsednik Donald Trump je javil, da uvaja 25-odstotne carine na kitajsko blago v skupni vrednosti 50 milijard dolarjev. Prijateljstvo s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom in odnosi s Kitajsko so mu sicer pomembni, a položaj ni več vzdržen, je pojasnil. Kitajska je že odgovorila s povračilnimi ukrepi.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Carine bodo uvedene na kitajsko blago, ki "vsebuje industrijsko pomembne tehnologije", so sporočili iz Bele hiše. Iz sporočila sicer ni jasno razvidno, s katerim datumom bodo carine dejansko uveljavljene.

Že aprila je ameriška vlada objavila prvi seznam s 1300 kitajskimi izdelki v vrednosti 50 milijard dolarjev, med njimi letala in televizorji, na katere namerava uvesti carine. Posodobljen seznam naj bi objavila te dni.

Po navedbah Bele hiše bodo ZDA s carinami obremenile tudi izdelke, ki imajo pomembno vlogo v kitajski gospodarski strategiji Made in China 2025. Kitajska vlada je v tem dokumentu določila, kako namerava spodbujati razvoj tehnologij, še posebej na področju digitalizacije. Po Trumpovem mnenju je strategija napad na tehnološko prevlado ZDA.

V Pekingu so se že odzvali in tudi sami napovedali carine na uvoz ameriškega blaga v vrednosti 50 milijard dolarjev. Kot so povedali na ministrstvu za trgovino, bo Kitajska na ameriško kazen odgovorila s carinami v enaki višini in obsegu.

"Kitajska si ne želi trgovinske vojne. A zaradi kratkovidnega ravnanja ZDA, ki škodi drugim in njim samim, mora Kitajska odločno braniti interese države in ljudstva," piše v sporočilu ministrstva.

Vsi gospodarski in trgovinski dogovori, ki so bili doslej sklenjeni na pogajanjih glede trgovinskega spora, so sedaj razveljavljeni. V Pekingu globoko obžalujejo, da je Washington prekršil vse doslej sklenjene dogovore in "izzval trgovinsko vojno".

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.