Trump s tvitom nad Toyoto; delnice navzdol

Delnice japonskega avtomobilskega proizvajalca Toyota so se danes pocenile, potem ko je bodoči ameriški predsednik Donald Trump na spletnem družbenem omrežju Twitter izrazil ostro kritiko na načrte koncerna o gradnji tovarne v Mehiki.
Fotografija: Toyota
Odpri galerijo
Toyota

Trump, ki se bo v Belo hišo vselil 20. januarja, je na Twitterju v četrtek zapisal: "Toyota Motor pravi, da bodo zgradili novo tovarno v Baji v Mehiki, kjer bodo izdelovali avtomobile corolla za ZDA. Ni šans!" Kot je dodal bodoči predsednik, naj podjetje zgradi tovarno v ZDA ali pa plača visoke carine.

Gre za novo intervencijo Trumpa, ki je bil v preteklosti že večkrat kritičen do avtomobilskih proizvajalcev, ki gradijo tovarne v tujini.

Toyota je novembra že položila temeljni kamen za tovarno v Guanajuatu v osrednji Mehiki (in ne v Baji Californii, kot je zapisal Trump), v katero namerava vložiti milijardo dolarjev. Ameriški Ford pa je po Trumpovih napadih odpovedal gradnjo 1,6 milijarde dolarjev vredne tovarne avtomobilskih delov v Mehiki.

Po tvitu 70-letnega republikanskega milijarderja so se delnice Toyote na borzi v Tokiu danes precej pocenile; spustile so se tudi za 3,11 odstotka, zaključile pa 1,68 odstotka nižje od četrtkove zaključne vrednosti.

V bran svoji industriji je stopila japonska vlada. Minister za trgovino Hiroshige Seko je poudaril, da so japonski avtomobilski proizvajalci prispevali k ustvarjanju 1,5 milijona delovnih mest v ZDA. Poudaril je tudi, da je japonska avtomobilska industrija "veliko prispevala ameriškemu gospodarstvu".

V Toyoti so se medtem odzvali s spravno izjavo, češ da se veselijo sodelovanja s Trumpovo vlado. Prav tako so zagotovili, da nova tovarna ne bo neugodno vplivala na tiste v ZDA. "Obseg proizvodnje ali zaposlenosti v ZDA se zaradi nove tovarne v mehiškem Guanajuatu, napovedane aprila 2015, ne bo spremenil," so zapisali.

Toyota ima v ZDA 10 tovarn in zaposluje 136.000 ljudi. Leta 2015 so iz ZDA v druge države izvozili 160.000 avtomobilov, proizvedenih v ZDA. Proizvodnjo v novi mehiški tovarni naj bi zagnali leta 2019, v njej pa zaposlili 2000 ljudi. Tja naj bi preselili proizvodnjo iz Kanade.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.