Trump s tvitom nad Toyoto; delnice navzdol
Trump, ki se bo v Belo hišo vselil 20. januarja, je na Twitterju v četrtek zapisal: "Toyota Motor pravi, da bodo zgradili novo tovarno v Baji v Mehiki, kjer bodo izdelovali avtomobile corolla za ZDA. Ni šans!" Kot je dodal bodoči predsednik, naj podjetje zgradi tovarno v ZDA ali pa plača visoke carine.
Toyota Motor said will build a new plant in Baja, Mexico, to build Corolla cars for U.S. NO WAY! Build plant in U.S. or pay big border tax.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 5, 2017
Gre za novo intervencijo Trumpa, ki je bil v preteklosti že večkrat kritičen do avtomobilskih proizvajalcev, ki gradijo tovarne v tujini.
Toyota je novembra že položila temeljni kamen za tovarno v Guanajuatu v osrednji Mehiki (in ne v Baji Californii, kot je zapisal Trump), v katero namerava vložiti milijardo dolarjev. Ameriški Ford pa je po Trumpovih napadih odpovedal gradnjo 1,6 milijarde dolarjev vredne tovarne avtomobilskih delov v Mehiki.
Po tvitu 70-letnega republikanskega milijarderja so se delnice Toyote na borzi v Tokiu danes precej pocenile; spustile so se tudi za 3,11 odstotka, zaključile pa 1,68 odstotka nižje od četrtkove zaključne vrednosti.
V bran svoji industriji je stopila japonska vlada. Minister za trgovino Hiroshige Seko je poudaril, da so japonski avtomobilski proizvajalci prispevali k ustvarjanju 1,5 milijona delovnih mest v ZDA. Poudaril je tudi, da je japonska avtomobilska industrija "veliko prispevala ameriškemu gospodarstvu".
V Toyoti so se medtem odzvali s spravno izjavo, češ da se veselijo sodelovanja s Trumpovo vlado. Prav tako so zagotovili, da nova tovarna ne bo neugodno vplivala na tiste v ZDA. "Obseg proizvodnje ali zaposlenosti v ZDA se zaradi nove tovarne v mehiškem Guanajuatu, napovedane aprila 2015, ne bo spremenil," so zapisali.
Toyota ima v ZDA 10 tovarn in zaposluje 136.000 ljudi. Leta 2015 so iz ZDA v druge države izvozili 160.000 avtomobilov, proizvedenih v ZDA. Proizvodnjo v novi mehiški tovarni naj bi zagnali leta 2019, v njej pa zaposlili 2000 ljudi. Tja naj bi preselili proizvodnjo iz Kanade.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese