Trump odpravlja regulacije finančne industrije

Ameriški predsednik Donald Trump tudi danes podpisuje izvršne ukaze. Naredil je prvi korak k odpravljanju regulacij finančne industrije, ki so bile sprejete po zadnji veliki finančni in gospodarski krizi z namenom, da se kaj podobnega ne bi več ponovilo tako hitro.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Trump bo naredil, kar more z izvršnimi ukazi, pomagal pa mu bo republikanski kongres z zakoni. Trump je z izvršnim ukazom naročil finančnemu ministru, da opravi revizijo zakona o finančnih reformah Dodd-Frank iz leta 2010, ki je bil sprejet z velikim odporom finančne industrije in republikancev, čeprav po mnenju druge strani, to je zagovornikov pravic potrošnikov, ni šel niti približno dovolj daleč.

Trump je že med kampanjo, ko je demokratsko nasprotnico Hillary Clinton obtoževal, da je v lasti finančne industrije Wall Streeta, ki jo bo menda prijel s trdo roko, napovedoval, da bo odpravil zakon Dodd-Frank, ki nosi ime po dveh demokratskih članih kongresa, ki sta ga pripravila. Zakon je med drugim ustanovil poseben Urad za zaščito potrošnikov.

Zjutraj je imel Trump sestanek s svojim poslovnim svetovalnim forumom, v katerem sedijo direktorji največjih podjetij v ZDA. Med njimi glavni izvršni direktor banke JP Morgan Chase Jamie Dimon. Ta je bil proti zakonu Dodd-Frank, vendar je bilo takrat politično ozračje nenaklonjeno velikim bankam, ki niso uspele preprečiti potrditve zakona, ker je bil spomin na veliko krizo še vedno svež.

Trump je pred sestankom foruma dejal, da je Dodd-Frank katastrofa za drobno gospodarstvo in napovedal, da se bo o zakonu pogovoril z Dimonom. "Ni boljše osebe, da mi kaj pove o tem, kot je Jamie," je dejal Trump. Prva žrtev Trumpove revizije bo zanesljivo Urad za zaščito potrošnikov, ki bdi nad tem, kaj počnejo banke s potrošniki.

Poleg izvršnega ukaza o reviziji reform je Trump podpisal tudi memorandum, ki ministrstvu za delo naroča naj počaka z uveljavljanjem pravil glede finančne industrije. Gre za pravila, ki finančnim svetovalcem glede pokojnin nalagajo, da delajo v interesu strank oziroma tistih, ki jim svetujejo.

Finančni svetovalci so ponavadi zaposleni in so lahko svetovali to, kar je potem prineslo več denarja delodajalcu in ne nujno posamezniku, ki je uporabljal storitve svetovalca. Prav tako so lahko stranke usmerjali v tiste naložbe, ki njim navržejo več denarja od taks in provizij. Trump pravila še ni odpravil, ampak mora prestati 90-dnevno revizijo. Nasprotniki pravila trdijo, da je svetovalce sililo v priporočila o manj tveganih naložbah, ki prinašajo manj denarja. Tu je seveda potem še druga plat kovanca.

Ameriški senat je potrdil predlog predstavniškega doma o odpravi zahteve, da ameriška podjetja objavijo, koga so podkupovale na tujem, da dobijo posle oziroma kakšne posle so sklepale s kom. Pravila so bila sprejeta z utemeljitvijo, da lahko državljani držav s skorumpiranimi politiki pridejo do informacij v primeru tožb. Republikanci trdijo, da ameriška podjetja s tem na leto izgubljajo več kot pol milijarde dolarjev, ker lahko tuja konkurenca prav tako pride do istih informacij.

Več iz rubrike