Tomaž Lovše poskuša prodati del Cinkarne Celje

»Zbogom in srečno Slovenija,« je lani izjavil Tomaž Lovše, nekdanji lastnik franšize Diners Club pri nas, in napovedal, da bo svojo pot nadaljeval v tujini, ker je Slovenija po njegovem ujeta v različne mreže in tukaj ni več prihodnosti zanj. Kaže, da si je premislil.
Fotografija: Blaž Samec
Odpri galerijo
Blaž Samec

V zadnjih dveh letih sta propadla dva poskusa prodaje Cinkarne Celje, nazadnje junija letos. Zdaj se je poskusa lotil Lovše, ki poskuša vlagatelje prepričati, da priložnosti za nakup 33,5-odstotnega deleža Cinkarne, ki da je naprodaj, ne gre zamuditi.

Cinkarna je včeraj objavila devetmesečne rezultate, in ti so rekordni. Prihodki od prodaje so dosegli 143,6 milijona evrov, dobiček se je v istem obdobju povzpel na 25,5 milijona evrov. Družba nima dolgov, na računih pa za slabih 43 milijonov evrov sredstev. Da je Cinkarna Celje privlačna naložba, se strinjajo vsi naši sogovorniki, ki hkrati ocenjujejo, da bi se lahko v družbi kmalu resnično zgodili pomembni lastniški premiki. Za prodajo deleža naj bi bila zainteresirana vrsta delničarjev, a konzorcij prodajalcev, vsaj za zdaj, ne obstaja.

Kaj torej »prodaja« Lovše? In s kom je pripravil prevzemni načrt, ki ga naši sogovorniki iz finančne stroke označujejo za tipičen »nakup s finančnim vzvodom« z izjemno visokim donosom, sicer že viden pri v preteklosti izpeljanih razvpitih tajkunskih prevzemih?

Lovše: Ostane naj zaupno

Glede na dokumente, ki smo jih pridobili v uredništvu, Lovšetova družba SEE Capital potencialnim vlagateljem sporoča, da bi lastnikom, ki da so pripravljeni prodati svoje delnice, v prvi fazi plačali 180 evrov za delnico. Sledila bi prevzemna ponudba, strošek celotnega prevzema pa so v SEE Capital, ki je dokument pripravila septembra, ocenili na okoli 154 milijonov evrov.

Načrt predvideva ustanovitev posebne namenske družbe, s sedežem na Malti, v Luksemburgu ali na Nizozemskem, kasneje pa še njene podružnice v Sloveniji. Ta bi se združila s Cinkarno in nato bi dolg iz prevzema prevalili na Cinkarno. Posel naj bi ostal zaupen. Glede na dividendni donos Cinkarne bi se morali za približno polovico stroška prevzema zadolžiti.

Več na Delo.si

Več iz rubrike