Telekom bo z novim letom prevzel Izi mobil
Toda trend bodo pri Telekomu s prevzemom Izi mobila – podobno kot z lanskim prevzemom Debitela – vsaj kratkoročno obrnili. Mobilni ponudnik, ki ga vodi predsednica uprave Metka Marinšek, je namreč po podatkih Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) oktobra obvladoval 2,6-odstotni tržni delež (med ponudniki predplačniških storitev pa 11,9-odstotnega).
To pomeni, da bo Telekom z novim letom znova presegel prag 47 odstotkov trga mobilne telefonije. Telekom s to potezo nadaljuje boj za tržne deleže, pri Izi mobilu pa se prav zaradi njega predajajo: »Zaradi razmer na trgu telekomunikacij in na podlagi ocene, da se bo konkurenčni boj le še zaostroval, smo se odločili, da kot virtualni operater prenehamo z dejavnostjo zagotavljanja predplačniških mobilnih storitev.«
Neugodne razmere so povzročile padanje prihodkov, ki so od leta 2011 do lani strmoglavili za več kot tretjino, s 6,7 na vsega 4,2 milijona evrov. Kot pojasnjujejo pri Izi mobilu, je razlog za to prav gneča na trgu, ki prinaša padanje maloprodajnih cen, k odločitvi o koncu samostojne poti pa je prispevala tudi evropska zakonodaja. »Hujši od padanja maloprodajnih cen telekomunikacijskih storitev je porast veleprodajnih stroškov, kot posledica EU regulative za roaming.
Stroški za roaming v EU so se drastično dvignili in močno presegajo prihodke, ki jih ustvarimo iz tega naslova,« so opozorili in dodali, da se poslovni rezultati zaradi naštetega le še slabšajo, in to kljub dejstvu, da so z letošnjo racionalizacijo poslovanja že enkrat znižali fiksne stroške.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese