Tadaši Išii
Japonski poslovnež Tadaši Išii je študiral na japonski zasebni raziskovalni Univerzi Sofija v Tokiu in kmalu po študiju začel svojo kariero v največji japonski oglaševalski agenciji Dentsu. Sčasoma je napredoval do najvišjih položajev v družbi in leta 2011 postal izvršni direktor in predsednik uprave. V agenciji so bili do zdaj z njegovim delom zadovoljni, vendar se je lani agencija zapletla v velik škandal, povezan s preobremenjenostjo svojih zaposlenih na delovnih mestih, zato se je Išii znašel pod velikim pritiskom javnosti, ki je začela kritizirati ravnanje agencije in njenega vodstva.
Macuri Takahaši, obetavna mlada diplomantka ugledne Univerze v Tokiu in uslužbenka v agenciji Dentsu, je namreč decembra 2015 pri štiriindvajsetih letih naredila samomor in za sabo zapustila več zapisov o preobremenjenosti med težkim delom v agenciji. Samo oktobra 2015 je poleg svojih rednih delovnih obveznosti naredila 105 nadur, nato se je znašla v resnih težavah zaradi depresije. Na družbenih medijih je večkrat pisala o svojem predolgem delovnem času in domnevnem nadlegovanju svojih nadrejenih. Zaradi smrti Takahašijeve, ki so jo označili za smrt zaradi preobremenjenosti, so pristojni vladni organi začeli preiskovati delovne procese v agenciji Dentsu, poleg tega je dogodek spodbudil splošno uradno preiskavo o tem vprašanju na Japonskem.
Med preiskavo so ugotovili, da na Japonskem v več kakor petini podjetij zaposleni na mesec opravijo več kot 80 nadur, kolikor jih dovoljuje zakon, zato vlada že nekaj časa obljublja reformo zakonodaje, s katero bi omogočili strožji nadzor nad nadurami. Na Japonskem je pravzaprav težko uveljavljati novosti na tem področju, saj japonska družba tradicionalno velja za okolje, v katerem sta trdo delo in žrtvovanje zelo cenjeni vrednoti. Zaposleni so pogosto zelo hvaležni za to, ker so jih zaposlili, in niso pripravljeni zapustiti službe, tudi če so delovne razmere zelo zahtevne.
Pristojni vladni organi na Japonskem so po letu dni preiskave tik pred novim letom primer predali državnemu tožilstvu, ki se lahko odloči, ali bodo kazensko preganjali agencijo Dentsu in njene nadrejene, ki so domnevno od Takahašijeve zahtevali preveč. Petinšestdesetletni Išii je nato na tiskovni konferenci, ki jo je organiziral še isti dan, obžaloval, da jim ni uspelo preprečiti preobremenjenosti uslužbenke v agenciji, ter napovedal, da bo prevzel odgovornost in na januarski seji uprave odstopil s svojega položaja. Išiijevega naslednika bodo predvidoma izbrali že na tej seji, vendar za zdaj še nihče ne omenja konkretnih imen kandidatov.
Prebrani članek je nastal v okviru vsebin Delove priloge Posel in denar.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese