Švica lani izvozila najmanj ur v sedmih letih

Švica je lani izvozila za 9,8 odstotka manj ur kot leto prej. Njihova skupna vrednost je bila 18,3 milijarde švicarskih frankov (17 milijard evrov) in je bila najnižja od leta 2009. Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, gre slabo prodajo pripisati šibkejšemu turizmu v Evropi, pa tudi tudi novim protikorupcijskim ukrepom na Kitajskem.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Prodaja švicarskih ur v Hongkongu je lani upadla za 25 odstotkov. Hongkong je sicer najpomembnejše azijsko tržišče za švicarske proizvajalce ur, zanimanje po njihovih izdelkih pa je upadlo potem, ko je Peking uvedel davek na luksuzne izdelke, s katerim si tamkajšnja oblast prizadeva zamejiti korupcijo.

V Franciji je prodaja švicarskih ur upadla za skoraj 20 odstotkov, saj so teroristični napadi v državi vplivali na slabši obisk turistov, še poroča dpa.

Klub padcu izvoza ur je švicarski izvoz lani zrasel za 3,8 odstotka in dosegel rekordnih 210,7 milijarde frankov (196,7 milijarde evrov). Največje zasluge za to imata kemična in farmacevtska industrija, ki sta vrednost izvoza dvignili predvsem z zvišanjem cen svojih izdelkov.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.