Svetovni dan okolja

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 1971 5. junij razglasila za Svetovni dan okolja. Najbolj aktualen element, ki prispeva k varovanju narave, je usmerjanje v trajnostni razvoj in delovanje po principih krožnega gospodarstva.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Taki politiki sledi družba za ravnanje z odpadnimi surovinami Interseroh, ki s svojim poslovnim modelom že izkazujejo pozitivne trajnostne učinke. »Optimizacija proizvodnih procesov na področju ravnanja z odpadnimi produkti podjetjem omogoča dober izkoristek surovin in minimalno količino ustvarjenih odpadkov. S tem se lahko poveča vrednost odpadnih produktov in zniža stroške ravnanja z njimi,« je dejala mag. Darja Figelj, direktorica družbe Interseroh, ki v svoji temeljni dejavnosti ukvarja z nudenjem storitev na področju odstranjevanja, recikliranja in ponovne uporabe odpadnih surovin.

Sodelujejo s slovenskim trgovcem Tušem, pri katerem že uvajajo prožnejši in trajnostni sistem ravnanja z odpadno embalažo. V odpadnem materialu ne vidijo več neuporabnih smeti, temveč snovi, ki jih je mogoče predelati in ponovno uporabiti. Sodelujejo pa tudi s podjetji iz tujine. Med drugim so se povezali s priznanima proizvajalcema pijač in pisal, z namenom, da se lotijo pristopov k učinkovitemu recikliranju in ponovni uporabi plastike. Stare pokrovčke plastenk zberejo in jih predelajo v granulat. Iz pridobljene snovi proizvajalec pisal na novo ustvari posebno linijo pisal, ki vsebujejo kar 83 odstotkov surovine te prihodnosti. Na področju avtomobilske industrije pa je bilo ustanovljeno podjetje, ki zagotavlja popolnoma sklenjen krog recikliranja s pomočjo učinkovitih rešitev za obdelavo avtomobilskih delov.

Družbena in okoljska odgovornost sta postali najbolj vroči temi gospodarskih združenj, Slovenija pa je na zelo dobri poti do doseganja ciljev krožnega gospodarstva. Pred kratkim se je uvrstila med finaliste zmanjševanja odpadkov v Evropski uniji.

Več iz rubrike