Svetovna ponudba nafte se vse bolj približuje zgornji meji

Svetovna ponudba nafte se vse bolj približuje zgornji meji, je danes opozorila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Izpad proizvodnje v Libiji, Venezueli in Iranu bodo morale za ohranjanje tržnega ravnotežja v okviru Opeca pokriti Savdska Arabija, Kuvajt in Združeni arabski emirati, zunaj kartela pa Rusija. V IEA ocenjujejo, da bo to vse težje.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

IEA, ki deluje v okviru Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj, je pozdravila dogovor članic Organizacije držav izvoznic nafte (Opec), ki je s še 10 velikimi izvoznicami nafte pred tremi tedni sklenila povečati proizvodnjo črnega zlata za milijon 159-litrskih sodov dnevno, da bi zajezile rast cen v zadnjem času.

A ob tem so po poročanju tujih tiskovnih agencij opozorili, da zaradi politične nestabilnosti in geopolitičnih napetosti v svetu prihaja do motenj proizvodnje v Libiji, Venezueli in Iranu.

"Veliko število motenj nas opominja na pritiske na globalno ponudbo nafte. To bo postalo še bolj pereče vprašanje, ko bo povečano pridobivanje v zalivskih državah in Rusiji, čeprav dobrodošlo, začelo najedati nujne globalne rezervne zmogljivosti," so poudarili v IEA.

V agenciji menijo, da imajo zadostne rezervne zmogljivosti za povečanje proizvodnje le v Savdski Arabiji, Kuvajtu in Združenih arabskih emiratih, zunaj Opeca pa predvsem v Rusiji kot največji svetovni proizvajalki nafte. "Ne vidimo znakov povečane proizvodnje drugod, ki bi lahko naslovilo skrbi glede presežka povpraševanja nad ponudbo na trgu," so navedli.

Savdska Arabija in Rusija sta že junija dnevno količini načrpane nafte povečali za okoli pol milijona 159-litrskih sodov, tako da je največja država na Arabskem polotoku prehitela ZDA in prevzela drugo mesto med proizvajalkami nafte in če bo izvedla še preostalo načrtovano povečanje bi lahko s prvega mesta vrgla Rusijo.

A samo to ne bo dovolj, še opozarjajo v IEA, kjer pa vendarle dodajajo, da je dnevna proizvodnja nafte tudi zaradi krepke rasti črpanja v ZDA danes za okoli 1,25 milijona sodov višja kot pred letom dni.

Več iz rubrike