Stroški dela v Sloveniji v prvem četrtletju navzgor
Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro so se v prvem četrtletju na letni ravni najizraziteje znižali v dejavnostih oskrba z električno energijo, plinom in paro (-8,8 odstotka) ter poslovanje z nepremičninami (-8,1 odstotka), najizraziteje zvišali pa v drugih dejavnostih (+11,1 odstotka) ter v kulturnih, razvedrilnih in rekreacijskih dejavnostih (+10,8 odstotka).
Statistični urad je ob tem navedel še podatke evropskega statističnega urada Eurostat o stroških dela za dejansko opravljeno delovno uro v EU za zadnje četrtletje lani. Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro v osemindvajseterici so bili za 1,7 odstotka višji kot v zadnjem trimesečju 2015. V Sloveniji so bili v tem obdobju višji za 5,6 odstotka.
Po Eurostatovih podatkih so bili stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro v zadnjem četrtletju lani v skoraj vseh članicah EU višji kot pred enim letom (dejavnost kmetijstvo in lov, gozdarstvo, ribištvo ni vključena), nižji so bili le na Hrvaškem (-5,1 odstotka) in v Avstriji (-0,2 odstotka). Medtem so se stroški dela za opravljeno delovno uro najizraziteje zvišali v Romuniji (+12,8 odstotka) in Litvi (+10,2 odstotka).
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.