Število normirancev v zadnjih letih raste

Število davčnih zavezancev, ki osnovo za obračun davka od dohodkov ugotavljajo z upoštevanjem normiranih odhodkov, zadnja leta raste. Po podatkih Finančne uprave RS (Furs) je bilo v letu 2016 t.i. normirancev 38.029, kar je 88,6 odstotka več kot dve leti prej. Največ jih je v strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih.
Fotografija: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Jože Suhadolnik

Fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, lahko takšen način ugotavljanja davčne osnove priglasijo davčnemu organu, če njihovi prihodki iz dejavnosti ne presegajo 50.000 evrov oz. 100.000 evrov, če imajo zaposleno vsaj eno osebo za polni delovni čas.

V letu 2016 je prihodke napovedalo 108.934 samostojnih podjetnikov, od teh jih je 38.029 ugotavljalo davčno osnovo na podlagi normiranih odhodkov, preostalih 70.905 pa z upoštevanjem dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov. Medtem ko se je število prvih v primerjavi z letom 2014 povečalo za 88,9 odstotka, se je število drugih zmanjšalo za 13,4 odstotka, ugotavlja Furs.

Pri samostojnih podjetnikih, ki ugotavljajo davčno osnovo na podlagi normiranih odhodkov, močno izstopajo strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti. Sledijo zavezanci, ki se ukvarjajo s kulturnimi, razvedrilnimi in rekreacijskimi dejavnostmi, ter zavezanci iz informacijskih in komunikacijskih dejavnosti. Po drugi strani se za obdavčitev po dejanskih odhodkih najpogosteje odločajo samostojni podjetniki iz gradbene panoge.

Obdavčitev normirancev je ugodna, ob tem pa tudi birokratsko precej bolj enostavna. Za razliko od samostojnih podjetnikov z dejansko obdavčitvijo jim namreč ni treba oddajati letnih poročil in izpolnjevati nekaterih obrazcev. V letu 2016 je bil povprečna efektivna davčna stopnja za te zavezance 4,1 odstotka. To je nekaj manj kot leta 2014, ko je bila pri 4,32 odstotka.

Z letom 2018 bodo uveljavljene nekatere spremembe pri obdavčitvi normirancev, vendar se davčna stopnja ne spreminja. Ob normiranih odhodkih, ki ostajajo pri 80 odstotkih prihodkov, znaša davčna osnova 20 odstotkov prihodkov, za te pa velja cedularna stopnja v višini 20 odstotkov.

Več iz rubrike

Rimac Technology bo razvil in proizvedel baterijske sisteme za Skupino BMW

To sodelovanje predstavlja ključni trenutek v rasti podjetja Rimac Technology.

Aprilsko znižanje obresti ECB bi bilo kar presenečenje

Finančni trgi večinsko pričakujejo, da bo evrska oblast obrestno ukrepala junija, letos pa so v svoja cenovna predvidevanja že vključili tri reze.

Iz Nemčije boljši podatki o industrijski proizvodnji

Analitiki menijo, da bi se lahko industrijska stagnacija v »gospodarskem motorju« EU končala v prvem četrtletju, pričakovani ugodni učinki tudi za Slovenijo.

Milijoni evrov preplačil pri Fursu, a denarja ne vrnejo samodejno

Na Fursovih računih za 22 milijonov evrov preplačil fizičnih oseb. Če vam denarja niso vrnili sami, vložite zahtevek, da ne ostanete brez njega.