Snapchat in Skype kršita osnovne človekove pravice

Dobrodelna organizacija Amnesty International opozarja uporabnike Snapchata in Skypa, da so njihove pravice z uporabo te aplikacije močno ogrožene.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Amnesty je v poročilu »For Your Eyes Only?« preverila pogoje uporabe in zaščito zasebnosti enajstih največjih svetovnih tehnoloških podjetij. Preučili so, kako ta podjetja uporabljajo podatke uporabnikov in kako učinkovito je njihovo varovanje zasebnosti. Najslabše se je odrezal kitajski Tencent, sledijo mu Blackberry, Skype in Snapchat. Največ pozornosti mediji namenjajo predvsem slednjemu, saj aplikacijo uporablja kar 100 milijonov ljudi. Na skali od 1 do 100 je dosegel pičlih 26 točk v varovanju podatkov.

Sherif Elsayed-Ali, vodja oddelka za tehnologijo in varovanje zasebnosti na Amnesty, je komentiral raziskavo: »Če mislite, da so internetni klepeti zasebne narave, živite v popolni zmoti. Našemu komuniciranju v obliki instantnih sporočil grozi udor kibernetskih kriminalcev in vohunjenje s strani državnih organov. Zelo ogrožena skupina, ki preko aplikacije Snapchat pošilja najrazličnejše osebne podatke in fotografije, so mladi. Ljudje se ne zavedajo, da so z uporabo različnih aplikacij kršene osnovne človekove pravice.«

Najnižje uvrščena podjetja ne uporabljajo »end-to-end« šifriranja podatkov, ki dela digitalne informacije zasebne. Elsayed-Ali vidi problem varovanja zasebnosti prav v tej pomankljivosti. Šifriranje »end-to-end« pomeni kodiranje sporočil na celotni poti od uporabnika do uporabnika, torej jih vidita le pošiljatelj in prejemnik.

Presenetljivo je, da nobeno podjetje ni doseglo najvišje ocene 100/100, popolni zaščiti varovanja podatkov se je najbolj približal Facebook (sem spada tudi aplikacija Whatsapp) z rezultatom 73/100 točk. Sledita mu Apple in Telegram, ki sta dosegla 67/100 točk.

Več iz rubrike