Slovenski projekt pridobil sredstva ERC v vrednosti 2,4 milijona evrov

Jerneju Uletu je Evropski raziskovalni svet odobril sredstva za preučevanje povezovanja molekul v možganih. V Kemijski institut se bo steklo 2,4 milijona evrov.
Fotografija: V projektu, za katerega je dobil 2,4 milijona evrov, bodo preučevali povezovanje molekul v možganih ter vpliv povezav na potek nevrodegenerativnih bolezni, kot je ALS. Foto: Jože Suhadolnik/Delo
 
Odpri galerijo
V projektu, za katerega je dobil 2,4 milijona evrov, bodo preučevali povezovanje molekul v možganih ter vpliv povezav na potek nevrodegenerativnih bolezni, kot je ALS. Foto: Jože Suhadolnik/Delo  

Slovenski raziskovalec, ki deluje v Londonu, Jernej Ule, je pridobil projekt Evropskega raziskovalnega sveta (ERC) za uveljavljene raziskovalce, ki ga bo gostil Kemijski inštitut. V projektu, za katerega je dobil 2,4 milijona evrov, bodo preučevali povezovanje molekul v možganih ter vpliv povezav na potek nevrodegenerativnih bolezni, kot je ALS.

Na razpis ERC Advanced grant 2018 za uveljavljene raziskovalce je prispelo več kot 2050 prijav, izmed katerih je bilo za financiranje izbranih le 11 odstotkov, kar priča o pomembnem uspehu slovenskega raziskovalca.

Gregor Anderluh (na fotografiji): »Na razpis ERC Advanced grant 2018 za uveljavljene raziskovalce je prispelo več kot 2050 prijav, izmed katerih je bilo za financiranje izbranih le 11 odstotkov, kar priča o pomembnem uspehu slovenskega raziskovalca.
Gregor Anderluh (na fotografiji): »Na razpis ERC Advanced grant 2018 za uveljavljene raziskovalce je prispelo več kot 2050 prijav, izmed katerih je bilo za financiranje izbranih le 11 odstotkov, kar priča o pomembnem uspehu slovenskega raziskovalca.
Ule bo s pomočjo sredstev ERC na Kemijskem inštitutu vzpostavil novo raziskovalno skupino, v katero bo po besedah direktorja Kemijskega inštituta Gregorja Anderluha vključenih približno šest do osem raziskovalcev z Odseka za molekularno biologijo in nanobiotehnologijo. Del projekta se bo izvajal tudi na University College London (UCL).

Petletni projekt z naslovom RNP Dynamics bo raziskoval, kako regulacija molekul RNA prispeva k razvoju in delovanju možganov in kako napake pri tej regulaciji vodijo v nevrodegenerativne bolezni, kot je amiotrofična lateralna skleroza (ALS), je prek videokonference povedal slovenski raziskovalec in profesor molekularne nevroznanosti na UCL Ule.

Poleg tega bodo v projektu preučevali, kako napake v stikih med proteini in RNA poškodujejo delovanje nevronov in tako sprožijo bolezen ALS. To bo osnova za razvoj novih strategij za zdravljenje bolezni z uporabo molekul RNA.

Po besedah Anderluha gre za temeljni raziskovalni projekt, v katerem ne bodo razvili zdravila za ALS, bolje pa bodo razumeli razloge, zakaj ta bolezen nastane. »Prepričan sem, da bodo rezultati projekta osnova za razvoj zdravil in strategij za zdravljenje te bolezni v prihodnje,« je dejal Anderluh.

Uletov projekt je osmi ERC projekt, ki se izvaja na raziskovalni organizaciji v Sloveniji in peti projekt v shemi za uveljavljene raziskovalce. Je drugi slovenski ERC projekt na Kemijskem inštitutu, prvega, z naslovom MaCChines, je lani pridobil Roman Jerala.

Več iz rubrike