Slovenska trgovina lani z najvišjimi prihodki po letu 2008

Slovenska trgovina se po gospodarski krizi postavlja na noge. Trgovska podjetja so namreč lani ustvarila največ prihodkov od prodaje po letu 2008 - trgovina na drobno je lani na letni ravni zabeležila 2,2-odstotno rast prihodka, trgovina na debelo 2,6-odstotno in trgovina z motornimi vozili 18,6-odstotno, je objavil statistični urad.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Na rast prihodkov v trgovini na drobno so lani vplivali predvsem prihodki, ustvarjeni v trgovini na drobno z neživili (ti so bili višji za 6,9 odstotka) in v trgovini na drobno v specializiranih prodajalnah z motornimi gorivi (za en odstotek). Medtem je bila prodaja v trgovini na drobno z živili vrednostno za pol odstotka nižja.

Trgovina na drobno z neživili je lani na letni ravni dosegla najvišjo rast od prodaje po gospodarski krizi, a nominalno prihodek še vedno zaostaja za povprečjem iz leta 2008 za 7,2 odstotka. Podobno velja tudi za nominalni prihodek od prodaje v trgovini na drobno z živili (zaostanek za povprečjem 2008 za 1,4 odstotka). Nasprotno pa je vrednost prodaje v trgovini na drobno z gorivi že šesto leto zapored višja od vrednosti pred gospodarsko krizo, tokrat za 9,3 odstotka.

Prihodek od prodaje se nominalno zvišuje tudi v trgovini na debelo, a kljub stabilni rasti še ni dosegel ravni pred krizo. Lani je bil za 16 odstotkov višji kot v letu 2009 in za 2,6 odstotka višji kot v letu 2015, medtem ko je bil v primerjavi z 2008 še vedno za 9,1 odstotka nižji.

Nominalni prihodek od prodaje v trgovini z motornimi vozili in popravilih teh raste že četrto leto zapored. Lani je bil prvič višji kot 2008, in sicer za 10,4 odstotka. V primerjavi z letom 2015 je bil višji za 18,6 odstotka, kar je tudi najizrazitejša rast po krizi. Največji del prihodka je bil lani ustvarjen s prodajo motornih vozil in rezervnih delov (okoli 90 odstotkov), vrednost prihodka pa je bila za 20,7 odstotka višja kot v 2015 in za 11,3 odstotka višja kot v letu 2008.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.