Slovenska naravna zdravilišča lani obiskalo preko 700.000 gostov

Tujih gostov je bilo več za 4,7 odstotka, njihovih nočitev pa za 4,8 odstotka. Tudi domačih gostov je bilo več kot leto prej, in sicer za slab odstotek, število prenočitev pa se je povečalo za 1,5 odstotka.
Število prihodov se je okrepilo za 2,5 odstotka in se tako ustavilo pri rekordnih 700.000. Prenočitev so našteli 2,7 milijona, kar je tri odstotke več kot leto prej.
Zaradi hitrejše rasti števila tujih gostov se spreminja tudi razmerje med domačimi in tujimi gosti, ki pa je še vedno za pet do šest odstotkov v korist domačih gostov in njihovih prenočitev.
Med tujimi prevladujejo gostje iz Avstrije in Italije, ki skupno ustvarijo kar 23,5 odstotka vseh prihodov. Po številu sledijo gostje s Hrvaške, Nemčije, Srbije, Nizozemske, Rusije, Izraela in Češke. Med temi devetimi državami so razen pri Rusih in Nizozemcih zabeležili zelo dobre stopnje rasti tudi pri ustvarjenih prenočitvah. Največjo rast prenočitev so zabeležili pri izraelskih gostih, kjer pa je šlo za enkraten, več tednov trajajoč posel z izbranim partnerjem.
V naravnih zdraviliščih ugotavljajo, da je za njimi dobro leto po številu gostov in ustvarjenih prenočitev, vendar bodo končen obračun in uspešnost leta 2016 potrjevali finančni rezultati. Iz večine družb poročajo o boljših doseženih in iztrženih cenah na razpoložljivo sobo, boljši zasedenosti sob, boljši prodaji programov in vsebin z večjo dodano vrednostjo ter s tem doseganju boljših finančnih rezultatov. Dokončne finančne rezultate sicer pričakujejo ob koncu marca, po objavi revidiranih rezultatov.
Več iz rubrike
Carine so novi šok za avtomobilske dobavitelje, ki odpuščajo in zapirajo tovarne
Kako poslujejo največji evropski avtomobilski dobavitelji in kaj napovedujejo za letos?
Kitajska svoje odvisnosti od premoga najbrž ne bo zmanjšala
Azijska velesila bi se lahko bolj usmerila k drugim virom, saj se pridobivanje energije iz sončne in vetrne energije razvija z bliskovito hitrostjo.