Slovenska in ruska podjetja ob Pahorjevem obisku podpisala številne pogodbe

Slovenska in ruska podjetja so danes ob obisku predsednika republike Boruta Pahorja v Moskvi podpisala skupno 14 pogodb v vrednosti več kot pol milijarde evrov. Med njimi jih je več povezanih s pridelavo hrane. Minister za kmetijstvo Dejan Židan je zato izrazil zadovoljstvo, da so slovenski proizvajalci procesne tehnike postali pomembni v Rusiji.
Fotografija: Albina Podbevšek
Odpri galerijo
Albina Podbevšek

Riko je tako podpisal pogodbi za gradnjo dveh tovarn za predelavo žita, Duol je ruskim podjetjem prodal tehnologijo za izdelavo napihljivih rastlinjakov, proizvajalec peči za pekarne Gostol Gopan pa z ruskim prehrambnim podjetjem ter Tulskim Hlebokombinatom.

Tudi druge danes podpisane pogodbe spodbujajo razvoj ruske industrije. Iskratel bo sodeloval pri modernizaciji jedrnega omrežja Rustelekoma, Bosio je podpisal pogodbo o izdelavi peči za kovačnico, Iskra zaščite in Elteza pa pogodbo o prenosu know-howa. In net media in podjetje Transkoder sta podpisala pogodbo o nabavi tehnologije za transkoding TV signalov. Podjetje Tevel je podpisalo pogodbo o umetniškem sodelovanju z Modno hišo Nine Ručkine, podjetji NPO vektor in Tajfun Planina pa memorandum o sodelovanju.

Sporazum o sodelovanju sta podpisali tudi Pošta Slovenije in Pošta Rusije, Univerza v Ljubljani pa je podpisala memoranduma z univerzo Inopolis ter Severnokavkaško univerzo.

Direktor inženiring podjetja Riko Janez Škrabec je vrednost pogodb, ki jih je podpisal danes, za STA ocenil na več kot sto milijonov evrov. Pojasnil je, da bo šlo za "tovarni na ključ" za predelavo pšenice. Dodal je, da Rusija pridela veliko pšenice, ima pa velik manko kapacitet za njeno predelavo. Ena od tovarn bo stala v agrarni Orlovski regiji. Na tem projektu bo po Škrabčevih besedah lahko sodelovala tudi vrsta slovenskih podjetij.

Dušan Olaj, direktor in ustanovitelj družbe Duol, bo ruskim kupcem prodal tehnologijo izdelave napihljivih rastlinjakov in pravice, da te prodajajo na območju Rusije. "Ideja je, da v dveh, treh letih na področju Krasnodarske regije postavimo tri tovarne, kjer bodo Rusi proizvajali te rastlinjake, istočasno pa bo ta proizvodnja že skupek sodelovanja na tretjih trgih. Računamo, da bi šli z ruskimi partnerji v Srednjo Azijo in Iran," je pojasnil Olaj za STA.

Več iz rubrike