Slovenska gospodinjstva plačajo 70 odstotkov energetskih dajatev

Slovenska gospodinjstva plačajo 70 odstotkov vseh energetskih dajatev v državi, so pojasnili na Umanoteri, a opozorili, da okoljski davki pri nas v primerjavi z Evropo niso visoki. To prepričanje po mnenju Umanotere ustvarjajo nasprotniki potrebnih zelenih reform. "Vlada z okolju škodljivimi subvencijami ne dela usluge gospodarstvu," so še dodali.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

V Umanoteri so podali podatke evropskega statističnega urada Eurostat za leto 2013, kjer je Slovenija s 70 odstotki v samem vrhu po deležu, ki ga gospodinjstva prispevajo za energetske dajatve. Te so sicer del okoljskih dajatev. Sledi Ciper s 65 odstotki, Nizozemska z 58 odstotki in Danska s 57 odstotki.

Medtem ko iz gospodarstva prihaja največje nasprotovanje okoljskim dajatvam in višanju le teh, pa na drugi strani največ teh dajatev plačajo gospodinjstva. Da pa se Slovenija uvršča v vrh EU po zbranih okoljskih davkih, merjeno v odstotkih BDP, je predvsem posledica nadpovprečne porabe goriv. "Velika poraba energentov v Sloveniji nakazuje, da so stopnje davkov na energente prenizke, da bi porabnike spodbudile k učinkoviti rabi energije," je izpostavil vodja projektov v Umanoteri Andrej Gnezda.

Prepričan je, da se v fiskalni politiki odraža dejanska vsebinska usmeritev vladajoče politike in da so prav ekonomski instrumenti ključni del mešanice politike za podporo prehodu na okoljski bolj vzdržno gospodarstvo in družbo. "Velika težava ostajajo okolju škodljive subvencije v prometu in energetiki. Leta 2014 so subvencije za premog znašale nominalno 31 milijonov evrov, od tega devet milijonov za zapiranje rudnika RTH, 22 milijonov evrov pa za oprostitve plačil trošarine zaradi proizvodnje električne energije," je dejal Gnezda.

Ob tem je pojasnil, da so subvencije na tekoča goriva v letu 2014 znašale 87 milijona evrov. Od tega je bilo 41 milijonov evrov vračil trošarine za uporabo dizelskega goriva pri tovornih vozilih, 20 milijonov evrov je bilo delnih vračil trošarine za kmetijsko mehanizacijo, 12 milijonov evrov delnih vračil trošarine za uporabo delovnih strojev, 11 milijonov pa oprostitev plačil trošarine zaradi proizvodnje električne energije.

Več iz rubrike