Sloveniji opomin zaradi infrastrukture za alternativna goriva

Slovenija je danes iz Bruslja dobila drugi opomin, naj v svojo zakonodajo v celoti prenese evropske predpise o vzpostavitvi infrastrukture za alternativna goriva. Če se v dveh mesecih ne bo ustrezno odzvala, lahko Evropska komisija zadevo predloži Sodišču EU. Dobila je tudi prvi opomin v povezavi s poročanjem o izvajanju pravil o odpadkih.
Fotografija: ni podpisa
Odpri galerijo
ni podpisa

Glavni namen predpisov o alternativnih gorivih je oblikovati skupni okvir za obsežno izgradnjo infrastrukture za ta goriva v Evropi. To je ključno za zmanjšanje odvisnosti prometa od nafte in uresničevanje strategije za mobilnost z nizkimi izpusti.

Direktiva določa minimalne zahteve za izgradnjo infrastrukture za alternativna goriva, vključno s polnilnimi postajami za električna vozila ter oskrbovalnimi mesti za zemeljski plin in vodik.

Direktivo je bilo treba začeti izvajati najpozneje do 18. novembra lani, vendar Slovenija komisije še ni obvestila o ukrepih za prenos omenjenih evropskih pravil v nacionalno zakonodajo.

Poleg Slovenije je takšen opomin dobilo še sedem držav - Ciper, Finska, Madžarska, Irska, Latvija, Nizozemska in Portugalska. Osmerica ima zdaj dva meseca, da komisijo obvesti o takih ukrepih, sicer se lahko ta odloči, da zadevo predloži Sodišču EU.

Slovenija je iz Bruslja dobila tudi prvi opomin, naj izpolnjuje obveznosti do poročanja o izvajanju nekaterih evropskih pravil o odpadkih. Takšen opomin je dobilo še trinajst drugih članic.

Gre za poročanje o uresničevanju ciljev v povezavi s ponovno uporabo, recikliranjem in predelavo odpadkov, z odpadno električno in elektronsko opremo, baterijami, embalažo, izrabljenimi vozili ter pošiljkami odpadkov.

Ta dva opomina je Slovenija dobila v sklopu rednega mesečnega svežnja odločitev v povezavi s kršenjem evropske zakonodaje.

Postopek se začne s prvim ali uradnim opominom, nadaljuje z drugim opominom ali obrazloženim mnenjem. Če še ta ne zaleže, pa lahko komisija primer napoti na Sodišče EU.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.