Slovenija s Turizmom 4.0 predstavljena v Alpbachu

Evropski Forum Alpbach je eden glavnih evropskih dogodkov, predvsem na področju Alpe-Adrija, ki konec poletja zbere vodilne strokovnjake in veljake iz sveta gospodarstva, politike, kulture in civilne družbe. Letos so tudi Slovenci z ekipo iniciative Turizem 4.0 pustili svoj pečat.
Fotografija: Arhiv Turizem 4.0
Odpri galerijo
Arhiv Turizem 4.0

Živimo v dobi, ki je zaznamovana s hitrimi spremembami. Zaradi tega se velikokrat pričnemo ozirati za najrazličnejšimi tehnologijami, včasih se celo tako zelo osredotočamo nanje, da pozabimo, da smo mi sami tisti, ki moramo držati škarje in platno.

Evropski Forum Alpbach je interdisciplinarna platforma za znanost, politiko, gospodarstvo in kulturo, ki jo po mnenju snovalcev Turizma 4.0. Slovenci veliko premalo poznamo in izkoriščamo. Vsako poletje se namreč v vasici Alpbach na skoraj 1000 metrih nadmorske višine konec avgusta v 3. tednih simpozijev, seminarjev in debat zbere okoli 5000 udeležencev iz 90 držav.

30 t.i. organizacij alumnov skrbi za okoli 700 mladih štipendistov iz celega sveta, ki so bili zaradi svojega značaja in želje po soustvarjanju sprememb izbrani, da se pridružijo dogajanju in debati. V vseh teh letih je nastala ogromna mreža ljudi, za katere ni nič presenetljivega, da glede na svoj značaj v svojih karierah zasedajo zelo pomembne vloge. Za razliko od Davosa, ki se osredotoča na ekonomijo, si v Alpbachu sledi 12 tematskih sklopov oz. simpozijev, med katerimi so: zdravstveni, umetnostni in kulturni, pravni, ekonomski, finančni, tehnološki, politični ter drugi. Ravno na zadnjih dveh so prav slovenske ekipe pustile svoj pečat.

Arhiv Turizem 4.0
Arhiv Turizem 4.0

Ne-tehnologi in superračunalnik

Turizem 4.0 je nova paradigma, ki na področje turizma uvaja tehnološke in poslovne modele iz že uveljavljene Industrije 4.0. Podobne ideje in pobude se rojevajo na različnih koncih sveta, vendar je slovenska med redkimi, če ne edina, ki je k stvari pristopila tako sistematično in celovito. Rodila se je v razvojni skupini podjetja Arctur, ki že več kot 25 let orje ledino na področju novih tehnologij in njihove uporabe v različnih sektorjih, tudi javnem. Poznamo ga kot pionirja interneta v Sloveniji in ustvarjalca prvih portalov javne uprave v časih, ko je Slovenija še bila med vodilnimi v Evropi na tem področju.

Arctur je danes izven meja Slovenije poznan predvsem kot vodilni ponudnik superračunalniških storitev za mala in srednja podjetja ter inovator na področju interneta stvari (IoT) ter drugih visokotehnoloških področjih. Tomi Ilijaš, solastnik in direktor podjetja, ki je že znan po malce drznih in vizionarskih poslovnih potezah pravi: "V svoj krog smo povabili in še vabimo izkušene strokovnjake z najrazličnejših ne-tehnoloških področij, ki imajo na razpolago vso našo tehnično podporo. Nastaja res močna kombinacija, ki prinaša enkratne rezultate." Arctur, ki je predlani postavil nov skoraj 5 milijonov evrov vreden superračunalniški center v Novi Gorici, je mlade znanstvenike iz svoje raziskovalne skupine že pred sedmimi leti usmerjal v Blockchain, obdelave velikih količin podatkov in druga področja, o katerih takrat še ni bilo veliko znanega.


PREBERITE ŠE:

Pogovor z Urško Starc-Peceny o Turizmu 4.0


Enkratna mreža ljudi, ki želijo soustvarjati spremembe

T.i. zeleni kripto-žeton za spodbujanje pozitivnega učinka turistov in vseh ostalih deležnikov, razvoj sistema, ki s podporo umetne inteligence na osnovi preferenc ne predlaga samo lokala s hrano ali glasbo, ki jo vedno konzumiramo, ampak nekaj novega, ki bo razširilo naša obzorja. Take in podobne teme so bile srž debate, ki jo je ekipa Arcturja imela konec tedna v Alpbachu v sklopu tehnološkega simpozija z izbranimi mladimi.

Tomi Ilijaš in dr. Urška Starc-Peceny sta se med drugim srečala tudi s predsednikom države Borutom Pahorjem, ki je ob srečanju izrazil podporo projektu Turizem 4.0 in poudaril, da je to priložnost za Slovenijo, ki je ne smemo zamuditi.

Sicer pa se je v vasici med uradnim programom, sprejemi in vsem neuradnim druženjem, ki se vsako noč prevesi v jutro, na sproščen način moč srečati z ljudmi, ki so v dnevnem življenju skorajda nedosegljivi. V primeru Arcturjeve ekipe, na primer Hannes Androsch, renomirani poslovnež in politik ali dr. Franz Fischler, dologoletni evropski komisar za kmetijstvo in trenutni predsednik Foruma Alpbach. Priložnost, ki bi jo lahko v prihodnosti izkoristilo še več Slovencev.


Alpbach se je začel leta 1945 kot mednarodni poletni seminar, na katerem se je v tirolskih hribih zbrala majhna skupina ljudi, ki spremembam ni hotela samo slediti, ampak jih soustvarjati.


Več iz te teme:

Več iz rubrike