Slovenija s hitrim napredkom na področju digitalizacije
Slovenija se po besedah ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja na področju digitaliziranosti morda res ne umešča v skupino najuspešnejših držav EU, je pa izjemno uspešna, ko gre za merjenje napredka. Poudaril je, da mnogi projekti dajejo šele prve rezultate, zato so tudi obeti zelo spodbudni.
Po njegovih besedah je dela sicer še ogromno, zato si vlada intenzivno in učinkovito prizadeva za izboljšanje zakonodaje ter izobraževalnega in poslovnega okolja. Zbrane je pozval k iskanju postopnih rešitev in sodelovanju, ob tem pa med ključnimi področji navedel odprtost podatkov in znanja ter interoperatibilnost.
"Če smo korak pred ostalimi, dobimo tisto razvojno priložnost," je dejal in aktivnosti koalicije opredelil kot delovanje v tej smeri.
Napredek na področju digitalizacije je pohvalila tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič. Opozorila je sicer, da povprečen Slovenec, starejši od 45 let, po ugotovitvah raziskav nima dovolj tehnoloških in digitalnih kompetenc.
So pa zato toliko uspešnejši mladi do 25. leta starosti, ki po njenih besedah nadpovprečno izstopajo tudi v primerjavi z najrazvitejšimi državami. Ministrica je ob tem spomnila na pomen vseživljenjskega učenja, ki ima veliko vrednost tudi zato, ker učenje med drugim pomeni prilagodljivost. Slednje je nekaj, kar moramo po njenih besedah vsi krepiti.
Med ukrepi, ki jih ministrstvo v luči digitalizacije sprejema na področju šolskega sistema, je med drugim navedla projekte razvoja kompetenc učiteljev, medsebojno sodelovanje izobraževalnih institucij, krepitev inovativnih odprtih učnih okolij in dvigovanje bralne pismenosti.
Državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleš Cantarutti je poudaril pomen strateških razvojno-inovacijskih partnerstev, s katerimi je ministrstvo po njegovih besedah nedvomno naredilo korak v pravo smer.
Delo partnerstev je že pripeljalo do točke, ko so cilji zelo jasni, pripravljajo pa prve razpise, je poudaril Cantarutti. Kot ključne dejavnike za uspešno delo in razvoj je navedel ustrezno infrastrukturo, spodbudno zakonodajno okolje ter kompetence tistih, ki izobražujejo, in tistih, ki znanje prejemajo.
Slovenija se po njegovih besedah v zadnjem času med drugim še posebej uspešno dokazuje na področju pametnih omrežij, kjer sodeluje z najboljšimi v svetovnem merilu. Napovedal je, da si bo vlada še naprej prizadevala za učinkovite spodbude gospodarstvu in drugim deležnikom.
Predsednik upravnega odbora digitalne koalicije Igor Zorko je ob tem poudaril, da digitalizacija na posamezne deležnike različno vpliva, zato morajo biti rešitve prilagodljive. "Priložnosti ne smemo zamujati zaradi tega, ker bi bili ljudje pomanjkljivo informirani," je še dodal.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.