Slovenija oktobra z največjo rastjo trgovine na drobno v EU

Obseg trgovine na drobno se je oktobra v območju evra glede na september povečal za 1,1 odstotka, v celotni EU pa za 1,2 odstotka.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Glede na lanski oktober se je obseg v državah z evrom okrepil za 2,4 odstotka, medtem ko je v EU porasel za 3,5 odstotka. Največjo rast na mesečni ravni je evropski statistični urada Eurostat zabeležil v Sloveniji.

Na mesečni ravni se je obseg trgovine na drobno v območju z evrom povečal, potem ko se je septembra skrčil za 0,4 odstotka. V celotni EU je v devetem mesecu na mesečni ravni zabeležil 0,2-odstotni padec. V Sloveniji se je obseg prodaje na drobno oktobra na mesečni ravni okrepil za 3,7 odstotka, na letni pa za 8,7 odstotka.

Med državami članicami je Eurostat sicer največje rasti v obsegu trgovine na drobno na mesečni ravni zabeležil v Sloveniji, Luksemburgu (+2,9 odstotka), Nemčiji (2,4 odstotka), Veliki Britaniji (dva odstotka), medtem ko so največje padce beležili na Malti (-0,5 odstotka), na Irskem (-0,4 odstotka), Madžarskem (-0,3 odstotka), na Slovaškem (-0,2 odstotka) ter v Španiji (-0,1 odstotka).

V državah z evrom je 1,1-odstotno povečanje obsega trgovine na drobno na mesečni ravni posledica 2,3-odstotne rasti v prodaji neprehrambenih izdelkov in 0,2-odstotne rasti prodaje hrane, pijače in tobaka. Prodaja pogonskih goriv se je medtem znižala za en odstotek.

V celotni EU pa je rast obsega trgovine na drobno prav tako posledica 2,3-odstotne rasti pri prodaji neprehrambenih izdelkov ter 0,2-odstotne rasti v prodaji hrane, pijače in tobaka. Prodaja pogonskih goriv se je znižala za 0,9 odstotka.

Na letni ravni so najvišjo rast obsega trgovine na drobno beležili Luksemburg (+16 odstotkov), Romunija in Slovenija (po +8,7 odstotka) in Litva (+8,3 odstotka), medtem ko so krčenje zaznali v Belgiji (-1,9 odstotka).

Na letni ravni je rast obsega trgovine na drobno v višini 2,4 odstotka v območju z evrom posledica 3,3-odstotne rasti prodaje neprehrambenih proizvodov, 2,1-odstotnega zvišanja izdatkov za hrano, pijačo in tobak in 0,7-odstotne rasti pri prodaji pogonskih goriv.

V EU je letna 3,5-odstotna rast posledica za 4,9 odstotka višjih izdatkov za neprehranske izdelke, 2,5-odstotnega zvišanja izdatkov za hrano, pijačo in tobak ter 1,7-odstotnega zvišanja izdatkov za pogonska goriva.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.