Slovenija oktobra z največjo rastjo trgovine na drobno v EU

Obseg trgovine na drobno se je oktobra v območju evra glede na september povečal za 1,1 odstotka, v celotni EU pa za 1,2 odstotka.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Glede na lanski oktober se je obseg v državah z evrom okrepil za 2,4 odstotka, medtem ko je v EU porasel za 3,5 odstotka. Največjo rast na mesečni ravni je evropski statistični urada Eurostat zabeležil v Sloveniji.

Na mesečni ravni se je obseg trgovine na drobno v območju z evrom povečal, potem ko se je septembra skrčil za 0,4 odstotka. V celotni EU je v devetem mesecu na mesečni ravni zabeležil 0,2-odstotni padec. V Sloveniji se je obseg prodaje na drobno oktobra na mesečni ravni okrepil za 3,7 odstotka, na letni pa za 8,7 odstotka.

Med državami članicami je Eurostat sicer največje rasti v obsegu trgovine na drobno na mesečni ravni zabeležil v Sloveniji, Luksemburgu (+2,9 odstotka), Nemčiji (2,4 odstotka), Veliki Britaniji (dva odstotka), medtem ko so največje padce beležili na Malti (-0,5 odstotka), na Irskem (-0,4 odstotka), Madžarskem (-0,3 odstotka), na Slovaškem (-0,2 odstotka) ter v Španiji (-0,1 odstotka).

V državah z evrom je 1,1-odstotno povečanje obsega trgovine na drobno na mesečni ravni posledica 2,3-odstotne rasti v prodaji neprehrambenih izdelkov in 0,2-odstotne rasti prodaje hrane, pijače in tobaka. Prodaja pogonskih goriv se je medtem znižala za en odstotek.

V celotni EU pa je rast obsega trgovine na drobno prav tako posledica 2,3-odstotne rasti pri prodaji neprehrambenih izdelkov ter 0,2-odstotne rasti v prodaji hrane, pijače in tobaka. Prodaja pogonskih goriv se je znižala za 0,9 odstotka.

Na letni ravni so najvišjo rast obsega trgovine na drobno beležili Luksemburg (+16 odstotkov), Romunija in Slovenija (po +8,7 odstotka) in Litva (+8,3 odstotka), medtem ko so krčenje zaznali v Belgiji (-1,9 odstotka).

Na letni ravni je rast obsega trgovine na drobno v višini 2,4 odstotka v območju z evrom posledica 3,3-odstotne rasti prodaje neprehrambenih proizvodov, 2,1-odstotnega zvišanja izdatkov za hrano, pijačo in tobak in 0,7-odstotne rasti pri prodaji pogonskih goriv.

V EU je letna 3,5-odstotna rast posledica za 4,9 odstotka višjih izdatkov za neprehranske izdelke, 2,5-odstotnega zvišanja izdatkov za hrano, pijačo in tobak ter 1,7-odstotnega zvišanja izdatkov za pogonska goriva.

Več iz rubrike