Slovenija na šestem mestu lestvice najbolj trajnostnih držav
S svojo uvrstitvijo je Slovenija prehitela številna velika in mnogo bogatejša gospodarstva, vendar pa indeks - kot opozarjajo avtorji raziskave - ne temelji na finančnih in gospodarskih kazalcih, temveč se ozira za dejavniki, ki državi sploh omogočajo gospodarski razvoj. Indeks vrednoti razloge za uspeh oz. neuspeh neke države in primerjava teh rezultatov z bonitetnimi ocenami držav kaže, da slednje ne vključujejo vseh tveganj, ki v neki državi prežijo na vlagatelje.
Indeks trajnostnega razvoja je sestavljen iz 109 kvantitativnih kazalcev, ki so združeni v pet tematskih sklopov: naravni kapital, učinkovitost ravnanja z viri, intelektualni kapital, družbeni kapital in upravljanje. V ocenjevanje je bilo vključenih 180 držav.
Slovenija je osvojila 54,8 točke in za las prehitela Švico (54,4 točke), medtem ko je prvouvrščena Švedska dosegla 60,9 točke.
Najbolje se je odrezala na področju intelektualnega kapitala, kjer je osvojila tretje mesto, za Južno Korejo in Švedsko. Najslabši rezultat je dosegla v sklopu kazalnikov, ki vrednotijo učinkovitost ravnanja z viri v državi; tu se je znašla v zadnji četrtini lestvice, na 141. mestu.
Zelo dobre ocene je Slovenija prejela tudi na področju družbenega kapitala (6. mesto) in upravljanja (21. mesto), kjer se vrednoti tako fizične dejavnike (infrastrukturo) kot nefizične (denimo poslovno zakonodajo, stopnjo korupcije, izpostavljenost različnim tveganjem in podobno).
Na vrhu lestvice Švedski sledijo Norveška, Finska, Danska in Islandija, prvo deseterico pa za Slovenijo tvorijo še Švica, Irska, Luksemburg in Avstrija.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.