Slovenija marca z največjim mesečnim padcem gradbenih del v območju evra

Na letni ravni, glede na marec lani, je v območju z evrom obseg del na stavbah porasel za 5,4 odstotka, na gradbenih inženirskih objektih pa za 11,2 odstotka.
Fotografija: Gradbišče pri Celovških dvorih, kjer naj bi gradili dve stolpnici. Foto: Leon Vidic/Delo
Odpri galerijo
Gradbišče pri Celovških dvorih, kjer naj bi gradili dve stolpnici. Foto: Leon Vidic/Delo

Obseg gradbenih del v območju z evrom se je marca na mesečni ravni zmanjšal za 0,3 odstotka, v celotni EU pa za 0,7 odstotka. Na letni ravni se je v območju z evrom povečal za 6,3, v EU pa za 5,8 odstotka. Slovenija je na mesečni ravni zabeležila največji padec, na letni ravni pa drugo največjo rast, je objavil Eurostat.

Februarja se je obseg del v območju z evrom po revidiranih podatkih evropskega statističnega urada na mesečni ravni povečal za 3,0 odstotka, v EU pa za 2,6 odstotka. Marca se je na mesečni ravni obseg del na stavbah v območju z evrom zmanjšal za 0,6 odstotka, obseg del na gradbenih inženirskih objektih pa povečal za 0,4 odstotka. V EU je obseg del na stavbah upadel za 0,7 odstotka, na gradbenih inženirskih objektih pa za 0,2 odstotka.

Slovenija je marca - potem ko je imela januarja in februarja največjo mesečno rast - beležila največji padec, in sicer se je obseg del glede na februar zmanjšal za 6,1 odstotka. Sledile so Madžarska (-2,5 odstotka), Velika Britanija (-1,9 odstotka) in Belgija (-1,8 odstotka). Rast so na mesečni ravni beležile Češka (+2,4 odstotka), Romunija (+1,8 odstotka) in Nizozemska (+0,4 odstotka).

Na letni ravni, glede na marec lani, je v območju z evrom obseg del na stavbah porasel za 5,4 odstotka, na gradbenih inženirskih objektih pa za 11,2 odstotka. V EU se je obseg del na stavbah povečal za 4,5 odstotka, na gradbenih inženirskih objektih pa za 12,4 odstotka. Med članicami, za katere so bili na voljo podatki, je največjo rast beležila Madžarska (+67,5 odstotka), sledili sta Slovenija (+28,2 odstotka) in Romunija (+24,9 odstotka). Padec so imeli v Španiji (-5,8 odstotka), Belgiji (-3,6 odstotka) na Slovaškem (-1,7 odstotka).

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.